Ptasia grypa nie odpuszcza. Powiatowy Inspektorat Weterynarii ostrzega

21.12.2020

W związku z wykryciem kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce hodowcy drobiu powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje zwierzęta.

Jak dotąd na terenie Polski wykryto 14 przypadków ptasiej grypy u drobiu i 4 przypadki wśród ptaków dzikich, głównie w północnej i zachodniej części kraju.

Na razie nasz region jest wolny od ptasiej grypy, ale w kraju tworzą się kolejne ogniska – mówi lek. wet. Tomasz Kędzierski, Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie. – Najbardziej zagrożone są rejony zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnych zbiorników wodnych, z uwagi na to, że najczęściej ptasia grypa dotyczy dzikich ptaków wodnych i te ptaki są najczęściej przenosicielami wirusa ptasiej grypy i źródłem zakażenia.

Co zrobić, aby uchronić swoją hodowlę przed zakażeniem?

Rozporządzenie ministra rolnictwa nakazuje przestrzegania zasad bioasekuracji. Większość z nich dotyczy zabezpieczenia drobiu, miejsc ich karmienia i wody do pojenia przed dostępem dzikich ptaków. Przede wszystkim dzikich ptaków wodnych, ale też innych gatunków – mówi lek. wet. Tomasz Kędzierski.

Wśród objawów HPAI jest między innymi nagła zwiększona śmiertelność drobiu, brak apetytu oraz objawy nerwowe – drgawki, paraliże czy brak koordynacji ruchu. W przypadku ich zaobserwowania hodowca powinien niezwłocznie zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii.

Choroba ta nie zagraża ludziom – jak dotąd nie stwierdzono żadnego takiego przypadku na świecie.

Posłuchaj:
Tomasz Kędzierski
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN