Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych już nowe i bezpieczniejsze

20.08.2020

Zlokalizowane przy ulicach Komunalnej i Kąpielowej w Tarnowie PSZOK- i zostały też powiększone.

Mają po pół hektara. Powstały rampy wyładunkowe, a odpady nie są już narażone na warunki atmosferyczne.

Jak mówi Piotr Zieliński z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, stare punkty spełniały tylko w minimalnym stopniu wymogi, jakie mają spełniać.

– Zdecydowanie poprawił się sposób zbierania poszczególnych odpadów, dzięki czemu są lepszej jakości i można za nie uzyskać lepszą cenę. Są bezpieczniejsze dla środowiska. Pod rampą znajdują się pomieszczenia, w których przebywa obsługa. Tam też gromadzone są odpady wrażliwe na warunki atmosferyczne, np. elektryczne. Mieliśmy np. problem z papierem, który zamókł i trudniej było się go pozbyć.

Tarnowianie w PSZOK- ach mogą pozbywać się codziennie bezpłatnie wszelkiego rodzaju odpadów. Również niebezpiecznych czy budowlanych.

– Mogą to być odpady z remontów, czyli np. gruz, resztki farb, lakierów, pojemniki po nich. Do niebezpiecznych odpadów zaliczają się też zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne, których nie można wyrzucać do kosza. Warunek jest taki, że odpady muszą być posegregowane już wcześniej, żeby nie robić tego w punkcie.

Budowa punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych kosztowała 7 mln 200 tys. zł, z czego blisko 4 miliony pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj:
Piotr Zieliński
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN