Radio RDN głównym patronem filmu o wynalazcy z Odporyszowa [ZDJĘCIA]

28.06.2019

Mowa o Janie Wnęku z Powiśla Dąbrowskiego, który uważany jest za prekursora polskiego lotnictwa. Ruszyły zdjęcia do filmu – Człowiek z powietrza.

Obraz będzie zawierać relację z przebiegu poszukiwań dokumentów dotyczących poczynań pierwszego w historii człowieka, który odbył lot ślizgowy.

Poszczególne epizody będą zmierzać do udokumentowania jego lotów i uznania przez środowisko specjalistów jego prekursorskiej – w skali świata – roli w zakresie awiacji.

Pasjonat lotnictwa, znawca jego historii i były prezes Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, Tomasz Kosecki przyznaje, że nie jest to proste zadanie. Bo zarówno dokumentów, relacji, jak i przekazów o dokonaniach Jana Wnęka jest niewiele.

– Wiemy, że Jan Wnęk mieszkał w Odporyszowie, że rzeźbił, że pracował przy remoncie miejscowego kościoła i że podpatrywał przyrodę. Zbudował samodzielnie aparat latający, na którym się unosił w powietrze.

Dziennikarski reportaż będzie prowadzony w miejscach, gdzie “Ikar znad Dunajca” mieszkał i tworzył oraz tam, gdzie przechowywane jest jego dziedzictwo.

Film realizuje Studio.pl, przy wsparciu z programu Filmoteka Małopolska. Współpracują też samorządy z regionu.

Filmowa historia jest oparta o poszukiwania reporterskie dziennikarki radia RDN, której ustalenia mają uwiarygodnić założenie, iż to Jan Wnęk w 1866 roku zapoczątkował erę awiacji.

Radio RDN jest głównym patronem przedsięwzięcia. Premiera – jesienią.

Posłuchaj:
Tomasz Kosecki
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN