Radni apelują do władz miasta i WIOŚ-u o pomoc mieszkańcom Krzyża, którzy są od lat skazani na uciążliwy smród

03.09.2020

Jak mówiła podczas ostatnich obrad sesji Rady Miejskiej radna Grażyna Barwacz, rok po tym, jak mieszkańcy protestowali podczas sesji Rady Miejskiej i prosili o pomoc, nic się nie zmieniło.

Jak wiecie z wiadomości RDN, problem związany jest ze zlokalizowanymi przy ulicy Komunalnej w Krzyżu dwoma zakładami zajmującymi się przetwarzaniem odpadów, na które Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już rok temu nałożył kary.

Podczas wyższych temperatur przeżywamy w Krzyżu horror – mówi radna Grażyna Barwacz.

– Najpierw powinniśmy wyjść od tych rzeczy najbardziej dla miasta wstydliwych, zabezpieczyć to, co nie pozwala ludziom normalnie żyć. Chodzi o ok. 3 tysiące osób, które muszą zamykać się w domach, bo się nie da oddychać. Smród jest niesamowity i nie raz, tylko ciągle przy wysokich temperaturach. Interweniowaliśmy do WIOŚ-u, dzwoniłam też wielokrotnie i słyszałam, że jestem kolejną osobą dzwoniącą i mogą tylko spisać notatkę i podjechać.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska dobrze zna problem. Potwierdza, że mieszkańcy dzwonią i piszą, informując o uciążliwościach.

Jak już informowaliśmy, obie firmy po nałożeniu kar odwołały się do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i wciąż trwają procedury odwoławcze.

Jak mówi kierownik WIOŚ-u w Tarnowie, Krystyna Gołębiowska, cały czas trwają kontrole.

– Potwierdzamy, że uciążliwości, o których mówią mieszkańcy, tam występują. Często pojawiamy się tam, również wykorzystujemy drona i obserwujemy proces technologiczny w obydwóch zakładach, czy boksy są zamknięte tam, gdzie odbywa się kompostowanie. Będziemy się starać podjąć wszystkie możliwe działania, żeby te uciążliwości były jak najmniejsze. Nie mogę obiecać, że one całkowicie znikną, bo żeby tak się stało, trzeba by było całą przestrzeń zhermetyzować.

Ws. nieprawidłowości przy składowaniu odpadów i zanieczyszczeniu środowiska wpłynęło też zawiadomienie do prokuratury.

Posłuchaj:
Grażyna Barwacz
Krystyna Gołębiowska
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN