Radni już po wizycie w Bursie Międzyszkolnej przy św. Anny, na warunki w której skarżyła się młodzież

16.09.2020

Radni Komisji Oświaty oraz Sportu w Radzie Miejskiej skontrolowali stan tarnowskiej bursy. Z trzech budynków placówki – przy ul. św. Anny, Szarych Szeregów i Romanowicza – mają poważne zastrzeżenia co do jednego.

Chodzi o warunki w bursie przy ul. św. Anny, która – jak mówi przewodnicząca Komisji Oświaty, Grażyna Barwacz – oferuje uczniom wyposażenie z lat 70.

Jak dodaje budynek wymaga ogromnych remontów i doinwestowania.

– Meble są bardzo stare, o malowanie ścian aż by się prosiło. Nie ma tam też kawałka miejsca zielonego, gdzie dzieci mogłyby wyjść i posiedzieć chociaż na ławce. Jest tam nieuporządkowany parking. Ta placówka wymaga doinwestowania, nawet się zastanawiam, czy jest to dobry budynek na internat. Wiem, że pieniędzy w mieście brakuje, ale to miejsce wymaga bezwzględnie wsparcia.

Jeśli chodzi o łazienki, jeden prysznic przypada na 15 osób, dodaje radna.

– Można by dyskutować, czy faktycznie 15 osób na jeden prysznic to jest wystarczająca liczba, ale jest to zgodne z przepisami. Można się zastanawiać, czy te przepisy nie są archaiczne. Bezwzględnie powinna się tam znaleźć pralka. Pani dyrektor tłumaczyła, że tych pralek nie ma w ogóle prawdopodobnie w placówkach tego typu, że wiąże się to z bezpieczeństwem i ekonomią, niemniej jednak taka jedna pralka na placówkę w sytuacjach pilnych, myślę tu o młodzieży, która trenuje, nikomu by nie przeszkadzała.

Jeśli chodzi o pozostałe budynki bursy – Szarych Szeregów i Romanowicza – radni nie mieli zastrzeżeń. Jedynie przy Szarych Szeregów, jak dodaje przewodnicząca komisji Oświaty, potrzeba wymiany tapczanów.

Po kontroli radni zapewniają, że zrobią wszystko, co w ich mocy, by pomóc placówce przy  św. Anny.

O ile stan i warunki –  w jakich przebywa młodzież –  w budynkach przy Romanowicza i Szarych Szeregów,  są naszym zdaniem zadowalające, brakuje tam jedynie trochę nowego wyposażenia, w związku z tym poprosiliśmy prezydenta o odblokowanie środków zapisanych w obecnym budżecie. Inaczej wygląda sprawa budynku przy św. Anny, gdzie warunki są dość siermiężne, a wyposażenie pamięta lata 70. Chyba wszyscy radni po tej komisji są zgodni, że właśnie nadszedł ten czas, aby jakieś stosowne zapisy w przypadku tego budynku w konstruowanym projekcie budżetu na 2021 rok się znalazły – mówi przewodniczący Komisji Sportu, Piotr Górnikiewicz.

Komisje Oświaty oraz Sportu zapowiadają złożenie wniosków do przyszłorocznego budżetu, by zrobić zieleniec z ławkami przy bursie i by znalazły się pieniądze na najpilniejsze prace, w tym wymianę sprzętu czy zakup pralki. Mowa o budynku przy św. Anny.

Przypomnijmy, dyrektor bursy – Ewa Strojna – w rozmowie z naszą reporterką informowała, że środki, które mieli dostać z budżetu miasta w tym roku, zostały zamrożone.

W tym roku były tylko drobne prace malarskie i przegląd mebli. Ostatnie remonty były w 2019 roku, kiedy naprawiono gzyms przy św. Anny, który zagrażał przechodniom.

W 2018 i 2019 wymieniano okna, a w 2017 przeprowadzono remont jednej łazienki.

Posłuchaj:
Grażyna Barwacz
Piotr Górnikiewicz
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Michał Kądziołka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN