Radni mają pomysł jak podejść księcia Pawła i odzyskać wzgórze Marcinki

27.04.2018

Napisali już uchwałę, która jest spełnieniem pragnień sprzed 80 lat jego dziadka – księcia Romana Sanguszki. Postanowił wówczas darować miastu blisko 17 hektarów na Górze Św. Marcina z pragnieniem i zastrzeżeniem, by utworzyć tam “Park Niepodległości Miasta Tarnowa im. Romana Księcia Sanguszki powstańca z 1831 roku i Sybiraka”.

Książę nie zdążył prawnie uregulować darowizny i dziś trwa spór o zamkowe wzgórze, a ruiny nikną w oczach.

Miejska uchwała o nazwaniu parku imieniem księcia miałaby przełamać napięte stosunki i zaowocować przekazaniem wzgórza. Jak mówi pomysłodawca, radny Jacek Łabno, teraz trzeba się umówić i zapoznać księcia z projektem uchwały. – Jeżeli Rada Miejska przystępuje do pewnego rodzaju zamierzeń i marzeń jego dziadka, to mam nadzieję ucieszy to księcia Pawła i zmieni to relacje tak bardzo niedobre z miastem. W parku byłyby też akcenty z historii rodu jego rodziny. Chcemy, by książę to ocenił i myślę, że to przełamie lody. Po ludzku powinien zapomnieć, ale to wymaga też współpracy z księciem. Nasz krok jest zapoczątkowaniem innego spojrzenia na ten konflikt i mam nadzieję, że ten rok zaowocuje odzyskaniem wzgórza – mówi radny.

Projekt uchwały trafił właśnie do kancelarii Rady Miejskiej, a na ten rok na park zapisano 100 tys. zł.

Jak piszą radni w uzasadnieniu do uchwały, na rozległej powierzchni parku powinny być obrazowo zsynchronizowane miejsca , które prezentowałyby i podkreślały rolę tarnowskich patriotów w utrwalaniu niepodległości Polski i walkę o jej odzyskanie: od czasu chrztu Polski, przez okres uzyskania przez Tarnów praw miejskich , do czasów współczesnych. Z uwagi na nazwę parku im. Romana Sanguszki, powstańca z 1831 roku Sybiraka, powinna być w sposób znaczący i szczegółowy podkreślona Jego rola i rola całej Rodziny Sanguszków w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Przypomnijmy, miasto od 10 lat próbuje na drodze sądowej odzyskać wzgórze zamkowe na podstawie reformy rolnej z 1944 roku oraz dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich.

Posłuchaj:
Jacek Łabno
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Ciepiela
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN