Radni odznaczą Tarczą Herbową córkę generała Gizy

27.02.2018

Córka generała Józefa Gizy zostanie odznaczona Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza. Miejscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie. Jedno z najwyższych miejskich odznaczeń trafi do Sądeczanki w przeciągu miesiąca.

Maria Giza-Podgórska już przed wojną jako harcerka roznosiła komunikaty z nasłuchu tajnych radiostacji i prasę podziemną. Będąc łączniczką Armii Krajowej działała m.in. w rejonie Gorlic.

Jest to naprawdę bardzo znana postać – przekonuje przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski, który w imieniu grupy radnych przedstawił uzasadnienie projektu ustawy poświęconej córce generała. – Może nie udzielała się w polityce, ale jej zasługi jeśli chodzi o historioznawstwo są znaczne. Szczególnie może być rozpoznawana przez mieszkańców osiedla Helena, czy części miasta, należącej kiedyś do gminny Chełmiec.

Tarcza Herbowa zostanie wręczona Marii Gizie – Podgórskiej najprawdopodobniej jeszcze przed końcem marca. Data i termin przekazania zostaną ustalone z jej rodziną.

Do tej pory córka generała została już uhonorowana tytułem Zasłużonego dla Gminy Chełmiec oraz dyplomem uznania Starosty Nowosądeckiego.

rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN