Radomyskie obserwatorium walczy o zwycięstwo w prestiżowym konkursie

24.09.2021

Popularny obiekt został zgłoszony do konkursu ‘Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany’ organizowanego przez podkarpacki Urząd Marszałkowski.

– Powstałe w 2017 roku obserwatorium od początku funkcjonowania budzi spore zainteresowanie – mówi Krzysztof Babiarz z Urzędu Gminy Radomyśl Wielki.

– Przy dobrej pogodzie można bez problemu zobaczyć Księżyc, a także planety takie jak Saturn, Jowisz, czy Wenus. W ciągu czterech lat działalności w obserwatorium wielokrotnie odbywały się różnego rodzaju wydarzenia, z czego najważniejszym z nich jest AstroNight, czyli wieczorno-nocna spotkania, podczas których każdy może przyjść i zobaczyć spadające gwiazdy, czy planety. Do dyspozycji jest także mobilne planetarium, które pokazuje jak wygląda nasz Układ Słoneczny.

Obserwatorium ma na swoim koncie wymierne sukcesy. Astronom Mariusz Bajer, korzystając z radomyskiego obiektu, odkrył 16 gwiazd zmiennych, które organizacja AAVSO wpisała do swojego rejestru.

Budowa obserwatorium stanowiła jedynie część projektu pt. ‘Poprawa infrastruktury dydaktycznej w gminie Radomyśl Wielki’. Oprócz niego zakupiono do szkół sprzęt m.in. do projektowania przestrzennego i procesu drukowania 3D oraz konstruowania, budowania, programowania i wprawiania w ruch robotów.

Celem organizatorów konkursu ‘Podkarpackie. Mistrzowskie Zmiany’ jest ukazanie rozwoju województwa podkarpackiego poprzez wykorzystanie funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Głosowanie trwa do 27 września. Zwycięzcą zostanie projekt, który uzyska największą liczbę głosów. Głosowanie możliwe jest wyłącznie przez Internet.

Posłuchaj:
Krzysztof Babiarz
Jakub Sajdak, fot. Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN