Ratownicy medyczni walczą o swoje prawa. “Nasze postulaty nie zostały spełnione”

22.10.2020

W środę komitet protestacyjny ratowników medycznych miał prowadzić rozmowy w ministerstwie zdrowia. Do spotkania jednak nie doszło, gdyż ratownicy napisali pismo, w którym informują, że do Warszawy nie pojadą.

Za każdym razem przedstawia nam się jakąś wizję przyszłości, która po latach nie zostaje wprowadzona – mówi Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy tarnowskiego pogotowia i dodaje, że jednym z postulatów ratowników jest obniżenie wieku emerytalnego.

– W obecnej sytuacji, kiedy mamy pandemię COVID-19 wszystko można wprowadzić, a więc dlaczego nie można wprowadzić tej ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Dlaczego musimy się kształcić we własnym czasie, za swoje własne pieniądze, nie mając z tego tytułu żadnych gratyfikacji, na przykład sześciodniowego urlopu szkoleniowego, tak jak mają to inne zawody medyczne. Problemów jest więcej. Ratownik medyczny to jest młody zawód. Proszę sobie wyobrazić 65-letniego mężczyznę, który sprawnie wbiega z obciążeniem 40, 50 kilogramowym na czwarte piętro i znosi jeszcze pacjenta.

Jak dodaje Krzysztof Krzemień, propozycje przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia nie wnosiło żadnych nowych postanowień dotyczących ratowników medycznych.

Liczą na to, że w ramach pomocy dla medyków, najbliższe propozycje rządu będą zawierać konkretne zapisy dotyczące ich grupy zawodowej.

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN