Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci już otwarte!

30.11.2021

Mundury, broń, dokumenty dotyczące II wojny światowej i wydarzeń rozgrywających się w czasie jej trwania w regionie tarnowskim – tak wygląda nowootwarte Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie. Eksponaty umieszczono w nowoczesnym, wyposażonym w multimedialne pomoce budynku przy ul. Mościckiego.

Z udziałem m.in. biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, marszałka województwa małopolskiego Witolda Kozłowskiego, prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli i wielu innych osób odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, podkreślił, że Centrum ma szansę stać się miejscem ważnym w edukacji nie tylko mieszkańców najbliższego regionu, ale całej Małopolski.

– Mam nadzieję, że będą tutaj przybywać nie tylko mieszkańcy Ziemi Tarnowskiej, ale również młodzież z całej Małopolski. Myślę, że tutaj można się wiele dowiedzieć o tamtym czasie. Jest supernowoczesne i mam nadzieję, że będzie atrakcyjne szczególnie dla młodego pokolenia, tych najmłodszych.

W uroczystościach brał też udział 101-letni gen. Zdzisław Baszak, który podkreślał, że mocno wzruszyło go to miejsce i przywołało wspomnienia.

– Jestem całkowicie zaskoczony, bo ja ciągle z tym muzeum łączyłem to, co było. Znać tutaj nowoczesność na każdym kroku. Nawet się boję mówić, żeby mi się coś nie stało, bo to wspomnienia… Co krok, to zaskoczenie.

Dyrektor Muzeum Okręgowego Kazimierz Kurczab zauważył, że we wcześniejszym otwarciu przeszkodziła pandemia.

– Pandemia przeszkodziła w tym, żeby zgodnie z umownym terminem inwestycja została zakończona, więc jest to ogromna radość, że wreszcie udostępnimy muzeum i cały obiekt mieszkańcom Tarnowa i regionu, a szczególnie, że będziemy mogli rozpocząć tutaj działania edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Będzie to takie miejsce, gdzie będzie prezentowana żywa historia. Jest to połączenie eksponatów historycznych z bardzo nowoczesną technologią, więc mamy tutaj sporo multimediów, ekranów, odtwarzaczy dźwięku, które przekazują różnego rodzaju informacje i wzbogacają tę ekspozycję.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci powstało w miejscu dawnej wartowni i tzw. ‘koszar dolnych’, gdzie dotychczas znajdowała się Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Z okazji otwarcia nowego oddziału dyrekcja Muzeum Okręgowego przygotowała niespodziankę dla odwiedzających, czyli darmowy wstęp od 30 listopada do 5 grudnia z wyjątkiem soboty, 4 grudnia.

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci znajduje się przy ul. Mościckiego 29 w Tarnowie.

Będzie czynne od wtorku do czwartku w godzinach 9-15, w piątki 9-17, a w niedziele od 10-14, w soboty nieczynne.

Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN