Rekordowe wydatki na odśnieżanie dróg w regionie

19.02.2021

Tegoroczna zima daje się we znaki samorządom. Długotrwałe opady śniegu powodują wyższe niż przewidywano koszty utrzymania dróg .

Jeśli zima nie odpuści będziemy musieli dołożyć pieniędzy do tego, co wcześniej zaplanowaliśmy – mówił w programie “Słowo za Słowo” wicestarosta dębicki Adam Pieniążek.

– Jeśli chodzi o zimowe utrzymanie dróg w powiecie dębickim, to mamy zarezerwowane na to około miliona. Muszę powiedzieć, że około 700 tysięcy już wydaliśmy. Zima doskwiera, jeśli chodzi o utrzymanie dróg i gminom i powiatom, także trzeba te służby zawiadywać tak, żeby te drogi były przejezdne.

Jak informuje dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dębicy Tomasz Pyzia, powiat musiał dokupić piasku i soli. Teren dębicki obsługuje sprzęt Zarządu Dróg Powiatowych, a także ośmiu podwykonawców w poszczególnych gminach.

Na skutki zimy narzeka też samorząd Powiatu Tarnowskiego. Tutaj na odśnieżanie zabezpieczono 2 miliony złotych. Na razie wydano 1,4 miliona. Zużyto też ponad 3 tysiące ton piasku.

To jedna z największych zim ostatnich lat, musieliśmy już zakupić dodatkowy piasek i sól – mówi wicestarosta Jacek Hudyma

– Ta zima jest bardzo trudna. Mieliśmy zabezpieczone ponad 100 procent choćby piasku, teraz musieliśmy dokupywać. Teraz to wszystko poszło, musieliśmy dokupywać, a na przykład cena soli poszła mocno w górę.

Nieco mniejsze koszty ponosi samorząd Powiatu Dąbrowskiego. Jednak jak mówi Lesław Wieczorek, tutaj również trzeba było dokupić piasku i soli, gdyż ten z poprzednich lat nie wystarczył.

Samorządowcy liczą na to, że długoterminowe prognozy pogody się sprawdzą i zima ustąpi. Inaczej może się to odbić na remontach dróg i okresie letnim.

Posłuchaj:
Adam Pieniążek
Jacek Hudyma
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN