Rekordowo ciepły sezon grzewczy w Tarnowie. MPEC wyłącza ogrzewanie

20.05.2020

Sezon grzewczy 2019/20 był najcieplejszym w całej dekadzie – informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie, Krzysztof Rodak.

Tarnowianie grzali swoje mieszkania o 10% mniej niż w roku ubiegłym.

MPEC Tarnów wstrzymuje gotowość dostaw ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania budynków.

– Sezon grzewczy, liczony od października roku 2019 do chwili obecnej był rekordowo ciepły. Jeżeli chodzi o długość jego trwania, był on podobny do poprzedniego sezonu grzewczego, bo w 2019 roku również grzaliśmy w maju, ale ilość skonsumowanego przez odbiorców ciepła jest na poziomie 90% średniego poziomu grzewczego ostatnich dziesięciu lat – mówi dyrektor Rodak.

Jednak na indywidualny wniosek odbiorcy MPEC Tarnów może utrzymywać dyspozycyjność dostaw ciepła na potrzeby ogrzewania budynków przez cały rok.

W takim przypadku dostawą ciepła będą sterować urządzenia automatyki pogodowej, w zależności od temperatury zewnętrznej.

– Jeżeli w kolejnych trzech dniach temperatury zewnętrzne osiągają określony poziom, wówczas następuje przerwanie gotowości dostawy ciepła. Ale jeżeli odbiorca ma taką wolę, aby ta gotowość była dalej utrzymywana, wtedy odpowiedzialność za dostawę ciepła będą przejmowały urządzenia automatyki pogodowej, które będą to ciepło wyłączały lub załączały w zależności od nastawy temperatury zewnętrznej. Niektórzy odbiorcy z tej możliwości korzystają – dodaje Krzysztof Rodak.

Tarnowskie MPEC produkuje rocznie około miliona gigadżuli energii dla celów grzewczych.

Ciepło dostarczane jest do ok. 80 tysięcy mieszkańców, a także do kilkudziesięciu budynków użyteczności publicznej, przedsiębiorstw i hal produkcyjnych, co daje łącznie 1 200 000 m2 ogrzewanej powierzchni w mieście.

Posłuchaj:
Krzysztof Rodak
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN