Renesansowe kamieniczki w zderzeniu z prostotą ze szkła, czyli architektoniczne wizje miasta

22.01.2018

Perełki renesansowych miejskich kamieniczek w zderzeniu z prostotą ze szkła, ceramiki, betonu i stali. Tak w skrócie studenci Politechniki Krakowskiej widzą przyszły pejzaż miasta nad Białą.

– Ale też nie chcielibyśmy, aby zasiać miasto współczesnymi obiektami, a przede wszystkim Stare Miasto. Projekty studentów charakteryzuje wygoda, funkcjonalność, prostota formy – mówi Ewelina Galas, architekt z Politechniki Krakowskiej.

Co na to działacze społeczni w mieście? Przyznają, że brakuje nowej architektury, ale Tarnów ma swój walor historyczny – mówi Tomasz Olszówka. Jak dodaje Daniel Cholewiak, społecznicy mają złe doświadczenia jeśli chodzi o konsultacje co i jak powinno wyglądać. – To może być potraktowane jako trochę zaczepka, natomiast w sprawie dotyczącej moich doświadczeń w kwestii np. Amfiteatru, to mieszkańcy nie zostali dopuszczeni do głosu i tego mi brakuje właśnie – takiej komunikacji władz miasta z mieszkańcami – mówi Daniel Cholewiak. Jak dodaje Tomasz Olszówka, naszym bezwzględnym walorem jest część historyczna miasta i musimy ją pielęgnować.

Jednym z projektów, które trochę szokują niektórych mieszkańców, jest muzeum powozów konnych w sąsiedztwie Pałacu Sanguszków. – Byłam świadkiem rozmowy mieszkańców Tarnowa, którzy podeszli do tego projektu i stwierdzili – “Okropne. Jak to możliwe, że ten budynek wygląda jak regał?”. A to jest właśnie jego wielki walor. Powstały szklane kapsuły, które wysuwają się z tego regału, którym jest budynek i możemy oglądać te powozy z każdej strony. Ten projekt otwiera coś zupełnie nowego – przyznaje Ewelina Galas, architekt z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

O architektonicznych zawiłościach miasta rozmawiali podczas debaty na zakończenie wystawy – Tarnów przyszłości – architekci, działacze społeczni i urzędnicy. Projekty studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej można było oglądać na wystawie w Galerii przy ul. Bema.

Posłuchaj:
Ewelina Galas
Daniel Cholewiak i Tomasz Olszówka
Ewelina Galas
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN