Renty rolnicze za prace przed 1986

15.06.2018

To szansa na zwiększenie świadczeń dla emerytów i rencistów. Dotyczy osób, które przed 1989 rokiem posiadały pola uprawne o powierzchni ponad pół hektara.

Wpłacając podatek do gminnej kasy, część składki była odprowadzana do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. U wielu rolników pobierających obecnie świadczenia z ZUS, ten fakt został pominięty.

– Trzeba zdobyć zaświadczenie z urzędu gminy lub KRUS i zostanie to uwzględnione – mówi reporterowi RDN rolnik z Pogórskiej Woli. – Przez sześć lat płaciłem, to była ziemia dzierżawiona, nie własność. Składki były odprowadzane za mnie i za żonę. Teraz dodatkowo udało się załatwić podwyżkę około 50 złotych. Aby to załatwić, trzeba iść do Urzędu Gminy, gdzie się płaciło podatek, żeby wystawili zaświadczenie, przez ile lat. Z tym trzeba udać się do siedziby KRUS, tam otrzymamy zaświadczenie, a następnie wszelkie formalności załatwiamy w ZUS-ie – dodaje rolnik.

Składki były odprowadzane przez kilkanaście lat, jednak oddziały ZUS tego nie uwzględniały – mówi Maria Gruchała, zastępca kierownika wydziału świadczeń tarnowskiego KRUS. – Od 1 lipca 1977 do końca 1988 roku istniał obowiązek opłacania składek, nawet przez osoby, które podlegały zatrudnieniu, czy też prowadziły inną działalność z tytułu której odprowadzane były składki do ZUS-u. Takie osoby mogą ubiegać się o zwiększenie świadczenia z ZUS, za lata pracy w rolnictwie – tłumaczy Gruchała.

Aby uzyskać zaświadczenie, wystarczy odwiedzić właściwy Urząd Gminy lub oddział KRUS. Tam po otrzymaniu dokumentu, trzeba przedstawić go w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Posłuchaj:
Rolnik
Maria Gruchała
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN