Robot bojowy Perun po testach bojowych. Strzelał pociskami przeciwpancernymi Pirat

15.01.2022

Flagowy produkt tarnowskich Zakładów Mechanicznych – autonomiczny, bezzałogowy pojazd Perun odbył pierwsze próby na poligonie w Nowej Dębie.

Robot zaprojektowany przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie jako pierwszy przetestował polskie przeciwpancerne pociski kierowane Pirat.

Cel, do którego miał trafić, znajdował się około jednego kilometra od niego. Został on wskazany robotowi przez zewnętrzne źródło. Produkt tarnowskiego przemysłu zbrojeniowego nie miał większych problemów z jego identyfikacją oraz trafieniem.

Jak mówi kierownik projektu Damian Jarosz, Perun jest stworzony w taki sposób, że może być nośnikiem różnego rodzaju uzbrojenia.

– Dzięki otwartej konfiguracji jesteśmy w stanie włączać Peruna do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, ale również naprowadzanie amunicji precyzyjnego rażenia (APR 155 mm i APR 120 mm) lub innego uzbrojenia zgodnego ze STANAG 3733 (m.in bomb i rakiet naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite przenoszonych przez myśliwce oraz drony).

Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź na antenie Radia RDN podkreślał, że Perun sprawdziłby się w akcji stabilizacyjnej na granicy polsko-białoruskiej.

– Jeżeli chodzi o ten produkt, to mamy bardzo pozytywne odzewy. Niestety badania pokazują, że aby model wszedł do użytku, to potrzeba 2-3 lata. Natomiast myślę, że w chwili, kiedy widzimy jak zagrożone jest życie i bezpieczeństwo naszych żołnierzy na granicy, ten produkt, który jest niezawodny, dostępny i skuteczny sprawdziłby się w tej sytuacji, ponieważ życie ludzkiej jest najważniejsze, a to jest maszyna, którą można sterować nawet z odległości 5 kilometrów.

Perun to czterokołowy pojazd o masie całkowitej do 900 kg, dużej dzielności terenowej, przystosowany do działania w terenie miejskim i przygodnym, wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z systemem śledzenia celu i stabilizacji uzbrojenia. Podstawowe uzbrojenie robota stanowi karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm, oraz nieletalne systemy odstraszania.

Podstawa Peruna może nie tylko służyć do celów wojskowych. Jak przedstawia Henryk Łabędź, produkt ten również może być stosowany np. przez strażaków do celów przeciwpożarowych

Pirat to z kolei lekka i przenośna rakieta przeciwpancerna krótkiego zasięgu (do 2,5 km), samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu i odpalana z ramienia lub z uniwersalnego, modułowego stanowiska do wykrywania, śledzenia, identyfikacji oraz wskazywania celów.

Rakieta przeznaczona jest do do zwalczania wzrokowo obserwowanych celów naziemnych i powietrznych o dowolnej porze dnia i nocy.

Jakub Sajdak, fot. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie / Aneta Gawle
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN