Rodzice i nauczyciele przeciw likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1. Co zrobi rada miasta?

25.01.2019

Nauczyciele i rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu protestują przeciw zamknięciu placówki od nowego roku szkolnego. W piątek (25.01) rodzice zebrali się przed budynkiem szkoły, by wyrazić sprzeciw wobec likwidacji placówki.

Powodem takiej decyzji władz miast ma być małe zainteresowanie szkołą przez uczniów, niż demograficzny i reforma edukacji.

Zastaliśmy taką sytuację, która jest efektem nieracjonalnej polityki oświatowej w mieście. W szkole obecnie uczy się 321 dzieci i młodzieży. Składa się na to przedszkole, klasa pierwsza, druga, piąta, ósma i klasa trzecia gimnazjum – tłumaczy Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza.

W tej szkole jest 14 sal dydaktycznych, a dzieci które byśmy mogli objąć nauczaniem w tym budynku zajmowałyby jedynie 7 sal – dodaje.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że od przyszłego roku w szkole mogłoby się uczyć około 120 uczniów, przez co połowa budynku nie byłaby wykorzystana. Po likwidacji szkoły uczniowie zostaliby przeniesieni do Szkoły Podstawowej nr 2.

Z propozycją władz miasta nie zgadzają się radni Prawa i Sprawiedliwości. Iwona Mularczyk, wiceprzewodnicząca rady miasta uważa, że mała liczba dzieci w klasach, może być zaletą tej szkoły. – Jest różnica między 25 osobami w klasie a 20. Jeśli patrzymy na jakość nauczania i bezpieczeństwo w szkole, to liczebność klas jest bardzo ważna i wpływa na proces edukacyjny.

Wiceprzewodnicząca rady miejska podkreśla również, że szkoła to nie przedsiębiorstwo i nie można jej traktować jak biznesu, który ma przynosić dochody. Wydział Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza wyliczył, że rocznie koszt utrzymania placówki to około 600 tysięcy złotych.

Swój sprzeciw wyrazili również nauczyciele, którzy napisali w tej sprawie pismo do rady miasta. Podkreślają w nim, że prezydent Ludomir Handzel wyraźnie zaznaczał w swoim programie wyborczym, że dobro uczniów oraz sądeckich szkół jest dla niego priorytetem i prosząc nauczycieli o głosy obiecywał, że nie będzie zwolnień i nie zlikwiduje żadnej szkoły.

Jednak Małgorzata Belska uspokaja nauczycieli. – Przedmiotowcy na pewno znajdą pracę w szkołach średnich, ponieważ w tych szkołach pojawi się za chwile podwójny rocznik z trzeciej klasy gimnazjum i ósmej podstawówki. Jeśli chodzi o nauczanie początkowe, to pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, zastanawia się w jaki sposób mogłaby zatrudnić tych nauczycieli. Chcielibyśmy, żeby za dziećmi przenieśli się również nauczyciele. 

Po likwidacji szkoły imienia Adama Mickiewicza, miasto chce umieścić tam szkołę średnią. Najprawdopodobniej może być to Zespół Szkół nr 2 imienia Sybiraków. Pustkę po jedynce miałaby zapełnić odtworzona w miejscu byłej dziewiętnastki szkoła podstawowa na osiedlu millenium.

Teraz decyzja stoi po stronie radnych miasta. Są jednak duże szanse, że Szkoła Podstawowa nr 1 nie zostanie zlikwidowana. Ponieważ radni PiS-u i klubu Wybieram Nowy Sącz, którzy mają większość w radzie, najprawdopodobniej zagłosują przeciw.

Rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu planują również protest przed sądeckim ratuszem we wtorek (29.01) na godzinę przed rozpoczęciem obrad sesji rady miasta.

Posłuchaj:
Małgorzata Belska
Magdalena Majka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN