Rodzice pytają jak będzie wyglądała opieka nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach

25.05.2020

Czy wychowawca lub opiekun może odmówić zmienienia brudnej pieluchy dziecku? Czy przestrzegany jest reżim sanitarny? Pytają w wiadomościach do RDN rodzice.

Jak informuje małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nauczyciela czy opiekuna obowiązują te same zasady, które były przed pandemią.

Opiekun nie może odmówić zmiany pieluchy dziecku – mówi Barbara Nowak.

– Te wszystkie sytuacje, którym musiał sprostać nauczyciel przed, obowiązują tak samo i w tym momencie. Jeżeli obawia się jakiegoś zarażenia, bo jest to kontakt z płynami fizjologicznymi, to w takim momencie ma do dyspozycji, według zobowiązań nauczycieli, do przebrania się w fartuch nieprzemakalny z długimi rękawami, ma również rękawiczki i dokonuje tych samych czynności, których wcześniej bez tego zabezpieczenia dokonywał.

Opiekunowie dzieci w przedszkolu mają obowiązek dezynfekować nocnik po każdym użyciu. Dwa razy dziennie jest także dezynfekowana toaleta. Dzieciom jest także mierzona temperatura.

Według zaleceń ministerstwa w pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

Posłuchaj:
Barbara Nowak
Bartek Ziaja, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN