Rok bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy

10.06.2021

Dębiccy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego. To hołd oddany pedagogowi, społecznikowi a przede wszystkim założycielowi Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, w 150. rocznicę jego śmierci.

Bł. Edmund Bojanowski był pedagogiem, twórcą ochronek wiejskich, działaczem społecznym, a przede wszystkim założycielem Zgromadzenia Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, znanego jako Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich.

– To dzięki błogosławionemu, przy wsparciu hrabiego Karola Raczyńskiego, w 1882 roku do Dębicy przybyły pierwsze trzy siostry służebniczki. Od tego czasu zgromadzenie bardzo się rozwinęło, zarówno liczebnie jak również duchowo. Siostry są zaangażowane w pracę na rzecz społeczności naszego miasta. Pracują w ochronkach, świetlicach, szkołach i przedszkolach, prowadzą m.in. Dom Dziennego Pobytu dla seniorów. Stanowią istotną część historii naszego miasta – mówi zastępca burmistrza Dębicy Maciej Małozięć.

W ramach Roku Błogosławionego będą realizowane w mieście przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym, kulturalnym i religijnym.

Już w najbliższą niedzielę, w kościele pw. Ducha św. w Dębicy odbędzie się msza św. inaugurująca obchody 150. rocznicy śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego.

Posłuchaj:
Maciej Małozięć
Bartek Ziaja, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN