Roman Ciepiela: – Nie czas na chaos w mieście, nie czas na organizowanie referendum [WIDEO]

21.09.2020

Prezydent Tarnowa jest przekonany, że gdyby doszło do referendum i tak nie byłoby ono skuteczne.

W programie Słowo za Słowo powiedział, że taki ruch ze strony radnych doprowadziłby do inwestycyjnego paraliżu miasta.

– Nie czas na chaos w mieście, nie czas na organizowanie referendum. O tym, że referendum nie będzie skuteczne jestem głęboko przekonany, ale to spowalnia pracę, to odwraca uwagę od spraw bieżących. A dzieje się w naszym mieście bardzo dużo. Przygotowujemy się do nowych inwestycji. Pan premier poprosił właśnie miasta o to żeby przedstawiły projekty, które rząd mógłby finansować. To jest pula aż 6 miliardów złotych, przygotowujemy takie wnioski. A więc to jest czas raczej na budowanie, a nie burzenie. Dlatego jestem wyjątkowo spokojny, że radni wyrazili swoją opinię, ujawnili swoje polityczne konotacje. Natomiast nie sądzę żeby zdecydowali się na referendum.

Wśród zarzutów pod adresem prezydenta, które słychać z ust radnych jest m.in. rosnące zadłużenie miasta. Roman Ciepiela odpowiada, że kredyty są potrzebne żeby się rozwijać.

– Gdybyśmy nie chcieli korzystać z funduszy europejskich, nie musielibyśmy brać kredytów. Proszę zobaczyć np. na ulicę Elektryczną. Wszyscy chwalą, że jest dobra, wygodna, bezpieczna. No tak, dostaliśmy blisko 50 mln złotych z Unii Europejskiej, ale musieliśmy pożyczyć około 25 mln żeby skompletować te zasoby finansowe do wykorzystania tych funduszy europejskich.

Roman Ciepiela dostał absolutorium za wykonanie budżetu, ale wotum zaufania już nie. Wielu radnych nie przekonało stwierdzenie Romana Ciepieli, że Tarnów się bogaci i jest w swoim najlepszym momencie rozwoju.

Nieudzielenie wotum zaufania otwiera drogę do podjęcia decyzji o referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta. By ewentualne referendum było ważne, do urn musiałoby pójść ponad 13 tysięcy tarnowian, czyli 60 proc. uczestników ostatnich wyborów samorządowych. Jeżeli jednak w ewentualnym referendum mieszkańcy nie opowiedzieliby się za odwołaniem prezydenta, wówczas doszłoby do rozwiązania rady.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN