Roman Ciepiela: – Szykujemy się na scenariusz trudniejszy

17.10.2020

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, apeluje do mieszkańców o większą ostrożność i stosowanie się do obostrzeń. W ostatnich dniach codziennie przybywa w mieście i powiecie po kilkadziesiąt osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Czeka nas trudny okres, mam nadzieję, że dojdziemy do szczytu zachorowań w najbliższych dniach. Jednak na razie nic nie zapowiada, aby to tempo było mniejsze – mówi prezydent Roman Ciepiela.

– Szykujemy się raczej na scenariusz trudniejszy. Już zgłosiłem wojewodzie i marszałkowi  gotowość oddania areny, gdyby była potrzeba tworzenia szpitala polowego, tak aby nikt nie pozostał bez pomocy. Mam nadzieję, że przetrwamy ten okres, że – pomimo trudności, które nadchodzą – zdamy po raz kolejny egzamin. Zagrożenie jest naprawdę duże i liczba kolejnych zakażeń mówi o tym wprost, natomiast część osób  nie wierzy, że w ogóle wirus istnieje, lekceważy zalecenia sanitarne i uważa, że jego wirus nie dotknie.

Jak dodaje prezydent, wśród zakażonych w Tarnowie przeważają osoby trzydziesto-, czterdziestoletnie.

Bardzo państwa proszę o duży dystans w kontaktach rodzinnych czy towarzyskich, bo wiemy już od lekarzy, że ilość osób zakażonych rośnie właśnie po spotkaniach towarzyskich.  Przeważają osoby w wieku średnim, a więc wirus może wybiera tych, którzy spotykają się częściej i którzy myślą, że ich ta choroba nie dotknie. Bądźmy stanowczy w egzekwowaniu od każdego z nas dystansu społecznego, ubierania maski w przestrzeni publicznej i higieny, która pomoże nam dłużej pozostać bez zakażenia.

W Tarnowie wojewoda małopolski zdecydował o przygotowaniu ponad 200 łóżek dla chorych na Covid- 19 w obu tarnowskich szpitalach.

– Przede wszystkim chodzi o to, żeby leczyć przypadki ciężkie. Są przygotowywane również łóżka do intensywnej terapii, są zabezpieczone respiratory i spodziewamy się nowego sprzętu, który pozwoli na nowy rodzaj terapii przy użyciu tlenu. Na szczęście nasz szpital jest dobrze przygotowany i ma odpowiednie zasoby tlenu, ale przecież nie tylko na Covid chorujemy. Wiele osób oczekuje na operacje, wiele chce uzyskać wsparcie w przypadkach nagłych, a więc w jednym i drugim szpitalu będą działały oddziały dla tych, którzy potrzebują pomocy – dodaje prezydent Roman Ciepiela.

Liczba zachorowań w Tarnowie i powiecie rośnie w szybkim tempie.

W powiecie tarnowskim choruje obecnie – dane na dzień 17 października –  218 osób, w Tarnowie 208.

Na kwarantannie przebywa 1243 osoby – w mieście i powiecie tarnowskim, w tym w samym Tarnowie 530.

Dodajmy, że autobusy komunikacji miejskiej na razie będą kursować bez ograniczeń.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN