Rondo będzie imienia austriackiego ekonomisty

26.01.2021

Miejscy radni po burzliwej dyskusji zgodzili się na nadanie imienia Carla Mengera rondu u zbiegu ulic Hallera, Barskiej i Sucharskiego.

Jak zaznaczał w trakcie posiedzenia rajców Mikołaj Pisarski, jeden z inicjatorów akcji upamiętniającej ekonomistę, ta wybitna postać wciąż jest niedoceniana.

Carl Menger dał się poznać w historii jako twórca tzw. rewolucji marginalistycznej.

O tej rewolucji uczą się studenci na każdym uniwersytecie, na całym świecie. Niestety świadomość tego, że jego związki z Polską są istotne, ponieważ nie tylko urodził się i dorastał w Nowym Sączu, ale też swój doktorat obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim, wciąż jest moim zdaniem niesatysfakcjonująca.

Carl Menger urodził się w Nowym Sączu. Jest austriackim ekonomistą i twórcą austriackiej szkoły ekonomii. Pracę Mengera kontynuowali jego uczniowie, z których najbardziej znani to Eugen von Böhm-Bawerk i Friedrich von Wieser. W tym roku przypada setna rocznica śmierci Carla Mengera, mija także 150 lat od wydania jego najwybitniejszego dzieła – Zasady Ekonomi. Dlatego też pojawiła się taka propozycja uczczenia jego pamięci.

Radny Józef Hojnor zwrócił uwagę, że ekonomista zostałby lepiej uhonorowany, gdyby jego imię nosił np. Instytut Ekonomiczny PWSZ w Nowym Sączu lub inna instytucja zajmująca się tą dziedziną. Dzięki temu imię tego naukowca zostałoby w pamięci studentów, którzy interesują się ekonomią. Z własnej inicjatywy zwrócił się do organizatorów Forum Ekonomicznego, aby jeden z paneli tej międzynarodowej imprezy został poświęcony urodzonemu w Nowym Sączu ekonomiście.

Józef Hojnor zaproponował też poprawkę, która przyjęta przez radnych sprawiłaby, że rondo u zbiegu ulic Hallera, Barskiej i Sucharskiego nosiłoby imię Juliana Zubka pseudonim Tatar. To major 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, kawaler Orderu Virtuti Militari, który także urodził się w Nowym Sączu. Jak wyjaśniał radny, z historycznego punktu widzenia byłoby to idealne połączenie ulic polskich bohaterów Józefa Hallera i majora Henryka Sucharskiego.

Po długiej dyskusji na ten temat Leszek Zegzda poprosił o odsunięcie podjęcia tej decyzji do kolejnego posiedzenia. Radni jednak na to nie przystali.

Ostatecznie Rada Miasta nie przyjęła poprawki, zgodziła się jednak na nadanie imienia Carla Mengera rondu u zbiegu ulic Hallera, Barskiej i Sucharskiego.

W zeszłym roku miejscy radni brali pod uwagę Carla Mengera jako patrona ronda u zbiegu ul. Jagiellońskiej i Kunegundy. Wtedy ten pomysł został odrzucony. Temu miejscu patronuje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół.

Posłuchaj:
Mikołaj Pisarski
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Sławomir Pater
play
Słowo za słowo (NS) - Bernard Stawiarski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN