Rośnie liczba osób oszukanym metodą na BLiK w Małopolsce

01.08.2019

Tym razem ofiarą oszustów padła 21-letnia mieszkanka powiatu tarnowskiego. Złodzieje zhakowali konto na portalu społecznościowym jej przyjaciółki, pod którą się podszyli i przy pomocy komunikatora internetowego poprosili o pomoc finansową.

21-latka przekonana, że rozmawia ze znajomą, dwukrotnie zatwierdziła BLIK-iem transakcję i w ten sposób straciła tysiąc złotych.

Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej policji przyznaje, że ta metoda jest coraz częściej wykorzystywana przez oszustów, tym bardziej, że jeśli dobrze zatrą ślady, ciężko dotrzeć do sprawców.

– Zostają dowody i ślady, natomiast elektronika jest taka, że potrafimy wielokrotnie skopiować jedną, krótką informację. Tak samo jest z naszymi danymi, numerami IP, z danymi komputerów, to jest w sieci tak zagmatwane, tak przekazywane przez różne portale, serwery, że nawet najlepsi specjaliści mają duży kłopot, żeby ustalić końcowego użytkownika, kto tak naprawdę dokonał tego oszustwa.

W przypadku metody na BLIK schemat działania oszustów jest bardzo podobny – zauważa Paweł Klimek.

– Przejmujemy konto naszej ofiary, piszemy do jego znajomego, że płacimy kartą za jakąś rzecz, ale brakło nam pieniędzy i prosimy o pomoc finansową, zapłać BLIK-iem, bo to szybka transakcja i w ten sposób nabieramy ofiarę, która myśląc, że pomaga przyjacielowi, oddaje pieniądze oszustom.

Policja apeluje, żeby w takich przypadkach zawsze jeszcze wykonać kontrolny telefon do znajomego, który zwraca się o pomoc za pośrednictwem komunikatora, i upewnić się, czy na pewno potrzebuje pomocy finansowej i czy ktoś się pod nią nie podszywa.

W razie wątpliwości, skontaktujcie się z policją.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN