Rozpoczęcie prac przy moście w Ostrowie uzależnione od rządowego wsparcia. Planu B nie ma [WIDEO]

23.03.2021

Odbudowa mostu na Dunajcu, na trasie z autostrady do tarnowskich Mościc może ruszyć w maju. Za kilka tygodni starostwo powiatowe w Tarnowie chce podpisać umowę z firmą, która wygra przetarg. Nie zostanie podpisana dopóki starostwo nie otrzyma zapewnienia o rządowym dofinansowaniu.

Planu B nie ma, bo starostwa nie stać na sfinansowanie tak kosztowanej inwestycji z własnego budżetu – mówi starosta tarnowski Roman Łucarz. Zapewnia jednocześnie, że jest spokojny o rządowe wsparcie.

Powiat liczy na 80-procentowe dofinansowanie.

– To jest klucz, dlatego, że w chwili podpisywania umowy musimy mieć zapewnione finansowanie, czyli musimy mieć z budżetu państwa tzw. promesę. Nie ma planu B, to jest plan A, który jest bardzo realny. Minister Adamczyk i premier Mateusz Morawiecki bardzo dokładnie wiedzą o tym moście. I wiedzą, że to jest inwestycja dla nas strategiczna. Myślę, że za góra trzy tygodnie będą już podjęte decyzje. I myślę, że 13 kwietnia na sesji przyjmiemy te pieniądze do budżetu i wtedy już możemy podpisać umowę. Ja jestem bardzo spokojny o te środki finansowe.

Starosta jest przekonany, że kierowcy będą mogli przejechać nowym mostem już pod koniec tego roku. O ile w pracach nie przeszkodzi na przykład pogoda.

– Planujemy podpisane umowy maksymalnie do 15-20 kwietnia, i niezwłocznie przekazujemy plac budowy, a więc na pewno w maju firma by weszła na plac budowy. W tej chwili ten termin, który przewidzieliśmy i zaplanowaliśmy oddania mostu z końcem grudnia jest bardzo realny. Oczywiście to są plany, bo ja zawsze mówię, że plany są planami, natomiast życie też niesie pewne zmiany które mogą nastąpić w ciągu roku, chociażby wysoki stan wody w Dunajcu. Jeżeli to będzie w lipcu lub innym miesiącu, to może nam trochę ten termin zachwiać.

Przypomnijmy, most na Dunajcu zamknięto z dnia na dzień w listopadzie 2019 roku ze względu na jego fatalny stan techniczny.

Tymczasem – jak informowaliśmy – budową nowego mostu zainteresowanych jest 9 firm. Wszystkie oferty, które wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Tarnowie, są poniżej kosztorysu, który opiewał prawie na 39 i pół miliona zł. Najniższą ofertę – 27,5 miliona zł – złożyła firma Wolmost z Rzeszowa w konsorcjum z Mostostalem z Kielc.

Piszemy o tym tutaj:

9 firm chce wybudować most na Dunajcu w Ostrowie

 

 

 

 

 

Posłuchaj:
Roman Łucarz
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN