Rozpoczęły się prace na Juście

11.05.2018

Co prawda większe utrudnienia będą tu w czerwcu, ale na Juście w Tęgoborzu ruszyły prace przygotowawcze na drodze krajowej 75. Tam trzeba zabezpieczyć osuwisko.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na Juście powstają już pierwsze palisady. Prace wykonywane są poza jezdnią i nie powodują utrudnień dla ruchu pojazdów. Dopiero w drugiej połowie czerwca przewidziane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego.

Żelbetowe pale, z których zbudowana będzie palisada mają 60 cm średnicy i otwory na nie wiercone są w gruncie na głębokość 13 metrów każdy. Powstanie w sumie 17 km pali, wszystkie o średnicy 60 cm. Palisady będą zabezpieczały drogę od strony stoku. Nie wszystkie prace można będzie wykonywać poza jezdnią, także od połowy czerwca 2018 r. wprowadzany będzie ruch wahadłowy na czas prac w obrębie jezdni. O utrudnieniach w ruchu będziemy na bieżąco informować – zapewnia Iwona Mikrut z GDDKiA.

Prowadzona przebudowa ma przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko oraz wzmocnienie jej i zabezpieczenie od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. Celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia. Powstanie odwodnienie drogi poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. W praktyce oznacza to, że trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie betonowymi palisadami od strony stoku. W ramach odwodnienia drogi wykonane będą oprócz drenaży zbierających wody powierzchniowe także drenaże wiercone w skarpach i zboczu góry. Studnie odwodnieniowe będą miały głębokość 10 metrów i 14 metrów.

Od 2010 r. do 2016 r. GDDKiA wydała w sumie 3 055 460 zł na zabezpieczenie drogi przed przerwaniem jej ciągłości.

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN