Rozpoczyna się maturalny maraton

04.05.2021

Dokładnie o 9:00 ponad 271 tysięcy maturzystów rozpoczęło egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ten składa się z dwóch części. W pierwszej – zdający muszą rozwiązać test i odpowiedzieć na pytania sprawdzające rozumienie tekstu czytanego. W drugiej – mierzą się z wypracowaniem.

W związku z przedłużającym się zdalnym nauczaniem – do wyboru są trzy tematy – interpretacja wiersza i dwie rozprawki.

Maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie tuż przed wejściem na egzamin mieli swoje typy tematów maturalnych.

– Spodziewamy się “Lalki”, chyba wszyscy. – Myślę, że będzie dobrze! – Na pewno będzie! – Bez stresu, w ogóle! – Jak będą “Dziady”, to polegnę! – Boję się, że dadzą bardzo trudny temat rozprawki…

Egzamin z języka polskiego potrwa 170 minut. O 14.00 rozpocznie się drugi dzisiejszy egzamin – z języka łacińskiego i kultury antycznej.

Tegoroczne pisemne matury potrwają od 4 do 21 maja, w tym: część pisemna – od 4 do 20 maja, a część ustna – od 19 do 21 maja, z zastrzeżeniem że część ustna jest przeprowadzana wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Obowiązkowo na poziomie podstawowym maturzyści będą musieli zdać egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tym roku nie ma obowiązku zdawania przedmiotu dodatkowego, ale większość maturzystów zdecydowała się zdawać ten przedmiot – 60 procent maturzystów wybrała język angielski. Ponadto zdawane będą m.in. matematyka, język polski, geografia i biologia.

Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych:

• w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia około godz. 14:00
• w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.

Posłuchaj:
Maturzyści
Wydawca, Maria Polaczek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN