Rusza budowa kolejnych 3 dworców na Sądecczyźnie [ZDJĘCIA]

19.05.2022

Startuje budowa kolejnych trzech dworców w Dolinie Popradu. PKP S.A. właśnie przekazało plac budowy wykonawcy robót w Wierchomli Wielkiej, Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy-Zdroju.

Jak zapowiada spółka, już na początku 2023 roku, wszystkie budynki mają być bardziej bezpieczne i przyjazne dla podróżujących.

W Wierchomli Wielkiej i Piwnicznej-Zdroju projekty przewidują przebudowę historycznych dworców.

W przypadku tego pierwszego renowacje przejdzie elewacja budynku, która zmieni też swoją kolorystykę. Wymieniona zostanie dachówka w odcieniu naturalnej cegły, a także okna i drzwi w kolorze zielonym.

Wnętrze ma być bardziej nowoczesne i wyposażone m.in. w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Przy samym dworcu zaprojektowano wiatę rowerową, a po przeciwnej stronie drogi wojewódzkiej wiatę ze strefą wypoczynku, stacją naprawy rowerów i kolejne stojaki.

Dworzec w Piwnicznej-Zdroju wedle zapowiedzi spółki ma stać się perełką. Już posiada unikatową w Dolinie Popradu konstrukcję szachulcową. W ramach prac renowacji zmieni się zewnętrzny wygląd budynku, ale też to, co w środku. Podobnie jak w Wierchomli wymienione zostaną okna, drzwi czy dach. Oprócz standardowych udogodnień w budynku ma tu znajdować się poczekalnia zewnętrzna czynna przez cały rok.

Natomiast w Łomnicy-Zdroju powstanie całkowicie nowy budynek. Dworzec ma nawiązywać nieco kształtem, do historycznego, który spłonął w 2008 roku.

To jego nowoczesna reinterpretacja, uwzględniająca współczesne trendy w architekturze dworców kolejowych. Nowy obiekt w Łomnicy-Zdroju to minimalistyczna bryła, łączącą w sobie styl nowoczesny z architekturą górską – informuje Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Tutaj także znajdować będzie się poczekalnia zewnętrzna.

W każdym miejscu zaprojektowano punkty dla rowerzystów tj. stojaki, czy wiaty albo też stacje naprawy rowerów.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Stanisław Bukowiec
play
Słowo za słowo (NS) - Marian Jankisz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN