Rusza program “Moja woda”. Można otrzymać 5 tys. zł na “złapanie” deszczówki [WIDEO]

02.07.2020

Zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej – taki cel ma program “Moja woda”, nazywany “Oczko wodne plus”. Można zdobyć do 5 tys. zł na instalacje służące wyłapywaniu deszczówki.

Nowy program został przygotowany przez resort klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem programu jest wsparcie przydomowych instalacji, które pozwolą wyłapywać i wykorzystywać wodę pochodzącą np. z opadów deszczu, tak by nie trafiała ona bezpośrednio do kanalizacji czy rowów odwadniających.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, który był gościem programu Słowo za Słowo przekonuje, że mała retencja pomoże uchronić zarówno przed nadmiarem wody w czasie obfitych opadów jak i przed skutkami suszy.

– Retencjonowanie polega na tym abyśmy nad tą wodą opadową czy roztopową – krótko mówiąc – zapanowali. A mamy duże szanse, bo jeśli wybudujemy, np. dla dachu, który ma powierzchnię w granicach 180 metrów kwadratowych, no to przy naszych opadach w regionie Tarnowa, jesteśmy w stanie zgromadzić nawet w granicach 110 -115 metrów sześciennych wody. To jest olbrzymia ilość. I ta woda, wykorzystana wtórnie doprowadzi do tego, że my jeszcze zaoszczędzimy wodę, która jest pobierana z wodociągów.

O dofinansowanie mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych. Maksymalna kwota, jaką można dostać wynosi 5 tys. zł, ale nie może być to więcej niż 80 proc. kosztów. Dotowane będą m.in. zakup oraz montaż przewodów odprowadzających wodę, zbiorników retencyjnych, instalacji nawadniających ziemię czy oczek wodnych.

Dokumenty można składać od 1 lipca 2020 r. w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W krakowskim oddziale tylko w pierwszym dniu złożono ponad 150 wniosków na kwotę blisko 750 tys. złotych. Budżet całego programu to 100 mln zł, a wsparcie finansowe będzie realizowane w postaci refundacji kosztów.

Wszelkie niezbędne informacje oraz formularze wniosków można znaleźć na stronie Funduszu.

Posłuchaj:
Kazimierz Koprowski
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN