Rusza wymiana dachu na sądeckiej bazylice [ZDJĘCIA]

22.08.2020

Jak wiecie z naszych wiadomości, od kilku tygodni firma wyłoniona w ramach przetargu zajmuje się remontem świątyni. Wokół murów kościoła już z każdej strony wyrosły rusztowania, wygrodzono też część placu, która dostępna jest tylko dla robotników. W ostatnich dniach wykonawca zaczął ściągać starą dachówkę.

Będzie tam wymiana krokiew, a myślę za miesiąc zostanie sprowadzona nowa dachówka i wtedy będzie można ją założyć – wyjaśnia kustosz bazyliki, ks. Jerzy Jurkiewicz. – Równolegle będzie prowadzone ocieplenie sklepienia materiałem ognioodpornym, to jest też bardzo ważna sprawa, bo będzie to dodatkowe zabezpieczenie – wyjaśnia proboszcz parafii.

W ostatnim czasie przyjechała tu też komisja konserwatorska, która zatwierdziła kolor tynków na zewnątrz, a także kolor fug pomiędzy cegłą po zewnętrznej stronie prezbiterium. Wszystkie prace jakie są wykonywane w bazylice muszą być zgodne z odpowiednimi wymogami dlatego, że sądecki kościół farny jest już zabytkiem.

Gdy zakończa się prace na zewnątrz, a powinno się to stać do końca tego roku, odnowione zostanie też wnętrze bazyliki. W planie jest odnowienie fresków i malowanie ścian.

Parafia przymierza się też do kolejnych projektów związanych z odnową ołtarzy, kupnem i instalacją blachy miedzianej na wieżach kościoła czy odnowa placu kościelnego. Wszystkie te prace możecie wspierać – w kościele znajduje się skarbona na datki, a parafia dysponuję też swoim kontem bankowym.

W rozmowie z ks. Jerzym Jurkiewiczem usłyszycie o tym co do tej pory udało się dokonać i o szczegółach kolejnych planów m.in. tym czy dzwonnica na placu kolegiackim zostanie przebudowana.

Posłuchaj:
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN