Ruszają rozmowy z dyrektorami szkół ws. standaryzacji wśród pracowników administracji i obsługi

10.09.2019

Jak już informowaliśmy, dyrektorzy szkół i przedszkoli mieli przygotować plan cięć do końca ubiegłego tygodnia. Zgodnie z nowymi wytycznymi na jeden etat sprzątającej jest określony metraż – 800 metrów kw, a na na pracownika kuchni czy intendenta zwiększona liczba dzieci.

Powodem wprowadzenia standaryzacji do placówek jest – jak tłumaczą władze miasta – niewystarczająca subwencja oświatowa, a od nowego roku mniejsze wpływy z podatków i rosnące najniższe wynagrodzenie.

Prezydent Roman Ciepiela nie ukrywa, że standaryzacja będzie wiązać się z redukcjami etatów, a co za tym idzie ze zwolnieniami.

Jak dodaje, chcą sprawdzić, czy każdy etat jest dobrze wykorzystany. Wspomina też o wprowadzeniu nowego modelu w administracji szkół.

Nie było dotąd potrzeby weryfikowania decyzji dyrektora, bo to dyrektorzy zatrudniają pracowników. Jeżeli będą możliwości oszczędności, będę dyrektorów zachęcać, by z tego skorzystali. W Tarnowie okazuje się, że pracuje dużo więcej osób niż w innych miastach i trzeba sobie zadać pytanie, czy nie można inaczej poprowadzić spraw ekonomiczno – administracyjnych niż w takim modelu. Dyrektorzy muszą dokonać takiej weryfikacji. Będziemy szukać pogłębionej integracji pomiędzy placówkami, bo być może ten sam skład osób może obsłużyć trzy – cztery placówki.

Wszystkich pracowników administracyjnych i obsługi w placówkach oświatowych w Tarnowie jest 1057. Standaryzacja miałaby wejść do szkól i przedszkoli od stycznia.

Wypowiedzenia do pracowników, jak informuje ZNP, miałyby trafić do pracowników do końca września.

ZNP w Tarnowie szacuje, że pracę może stracić nawet 100 osób, nie wliczając tych, którzy będą mieć mniejsze etaty.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne / archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN