Rusztowania jeszcze w tym roku znikną z wieży bazyliki

13.10.2021

Do końca października zakończy się remont wieży północnej sądeckiej bazyliki. Odnowiona jest już elewacja, a wykonawca kończy już wymianę blachy.

Jak przyznaje proboszcz, ks. Jerzy Jurkiewicz, prace teraz odrobinę zwolniły.

Na rogach tej wieży są cztery wieżyczki. W tym przypadku praca jest bardzo detaliczna. Wieżyczki musiały zostać na nowo obite deskami, zresztą tak samo deskowanie zostało wykonane na całej wieży. To wymagało żmudnej pracy najpierw cieśli, a teraz blacharzy – wyjaśnia kustosz bazyliki.

Trwa też uzupełnianie fug wokół bazyliki i budowa odgromienia świątyni. Po zakończeniu prac na zewnątrz wykonawca przeniesie się do środka i wykona remont portali pod chórem, kaplicy św. Małgorzaty i zakrystii. Z kolei na wiosnę rusztowania znów pojawią się na Placu Kolegiackim, ale tym razem przy wieży południowej.

Pogoda raz, a dwa dzierżawa rusztowania. Każdy dzień kosztuje, dlatego nie będziemy go rozkładać już teraz przy drugiej wieży. Jak zostanie zakończona praca przy wieży północnej, rusztowanie zostanie ściągnięte i dopiero na wiosnę na nowo założone na wieże północnej, gdzie też zostanie wymieniona blacha – dodaje proboszcz.

Parafia przymierza się też do odnowienia głównego ołtarza. Renowację przechodzą wciąż figury świętych, które trafiły do konserwatora w Krakowie.

Posłuchaj:
ks. Jerzy Jurkiewicz
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN