Kiedy ruszy budowa obwodnicy Żabna?

19.11.2020

Wraz z otwarciem mostu w Borusowej droga przez centrum Żabna stanie się najkrótszą i najbardziej wygodną trasą dojazdu do Kielc i Warszawy. W związku z tym powróciły pytania, kiedy miasto doczeka się obwodnicy.

W poprzedniej kadencji rada miejska zleciła wrocławskiej firmie Drosystem wykonanie koncepcji tej inwestycji za około 700 tysięcy złotych.

Jak mówi burmistrz Żabna Marta Herduś, w tym momencie trwa dyskusja nad tym, którędy ma przebiegać obwodnica

– Ta najdłuższa, która idzie za Żabnicą po jej wschodnim brzegu ona już wyprowadza ruch całkowicie z Żabna, daje możliwość objechania obwodnicą Żabna zarówno poruszającym się drogą 973 od strony Borusowej, jak i 975 od Dąbrowy Tarnowskiej. Druga, też spinająca ruch z 973 i 975 jest bardziej ekonomiczna, bo nie ma budowli inżynieryjnych, które ma ta wersja najdłuższa.

Preferowany wariant przebiegu trasy zgodny z korytarzem zarezerwowanym w Studium Gminy Żabno. Trasa zakłada, że ul. Szkotnik zostanie połączona z aleją Piłsudskiego, natomiast ul. Sieradzka oraz ul. gen. Kościuszki będą zamknięte, a na końcu obu tras przewidziano plac do zawracania. Dostęp do obwodnicy będzie możliwy poprzez objazd drogami lokalnymi.

Jej planowany koszt to około 70 milionów.

Ten wariant nie przekonuje mieszkańców, ponieważ trasa wciąż będzie przebiegać pomiędzy domami.

Najtańszy, jeżeli chodzi o wykonanie, ale coś kosztem czegoś. Bardzo niepokoi mnie ta sytuacja mieszkańców, którzy interweniowali do mnie, żeby im pomóc w tej sprawie. Ta trasa przecina posesje, jeden pas jest zalesiony, to też strata dużej ilości zieleni. Ja tutaj w imieniu mieszkańców prosiłem, wskazywałem że potrzebne są rozmowy, konsultacje w tej sprawie – mówi radny miasta Stanisław Słowik.

Ta koncepcja nie jest funkcjonalna, jest bardzo pokręcona, a także zamyka ulice Sieradzką. Ponadto są tam ostre zakręty i jest niebezpiecznie – dodaje mieszkaniec gminy Stanisław Opiła.

Jak mówi burmistrz, dopiero po wybraniu koncepcji możliwe będzie wykonanie projektu obwodnicy. Liczy też, że budowa obwodnicy Żabna zostanie ujęta w unijnym planie finansowym na lata 2021-2027.

Posłuchaj:
Marta Herduś
Stanisław Słowik
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Otwórz serce dla Leonka - charytatywny koncert w Tuchowie
play
Słowo za słowo (M) - Filip Musiał
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN