Ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna Wygrajmy z azbestem [WIDEO]

05.08.2020

Cykl radiowych audycji w RDN, pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim możliwość dofinansowania ściągnięcia azbestowego pokrycia dachu.

Na terenie gminy Szczucin znajdowała się największa w Polsce ilość wyrobów zawierających azbest. To efekt funkcjonowania tam w latach 1959-1993 wytwórni materiałów azbestowo-cementowych. Odpady poprodukcyjne udostępniono okolicznym mieszkańcom, którzy wykorzystywali je m.in. do utwardzania dróg czy jako dodatek do materiałów budowlanych.

Do dziś można zobaczyć azbestowe pokrycia dachów.

Jednak jak zapewnia zastępca burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, który był gościem programu Słowo za słowo, świadomość szkodliwości azbestu wśród mieszkańców jest coraz wyższa.

– Mieszkańcy mają świadomość, ale przychodzi nowe pokolenie, które trzeba również edukować w tym temacie, że ten azbest jest i jest szkodliwy. W trosce o zdrowie chcemy, zgodnie z założeniem programu do roku 2032 systematycznie usuwać ten azbest.

Jak dodaje, aby dołączyć do programu należy kontaktować się z urzędem swojej miejscowości.

– Osoby zainteresowane programem powinny się zgłaszać do samorządów, one znają ścieżkę gdzie można szukać wsparcia finansowego. Samorządy starają się, tak jak my, napisaliśmy wspólny program dla 13 samorządów do Marszałka Województwa Małopolskiego. Obecnie nasz wniosek jest na liście rezerwowej. Warto wygrać z azbestem, aby walczyć o swoje zdrowie.

Audycja Wygrajmy z azbestem usłyszycie na antenie radia RDN w każdą środę po godzinie 8 oraz w czwartek po godzinie 11:40.

Posłuchaj:
Tomasz Bełzowski
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN