Ruszyła seria wysłuchań publicznych dotyczących projektu Krajowego Planu Odbudowy

23.03.2021

Aby uzyskać 57 mld euro pożyczek i dotacji na inwestycje, do końca kwietnia Polska musi przedstawić KPO Komisji Europejskiej.

To znaczące fundusze, które muszą być wdrażane w trybie konsultacji społecznych – powiedział na antenie RDN marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Ten proces konsultacji trwa. Bardzo się cieszymy, że możemy w nim uczestniczyć, możemy wypowiedzieć swoje własne zdania, patrząc na to, jakie przygotowano regulacje, jakie środki do nas potencjalnie mogą trafić. Wcześniej pytano nas o projekty, wysyłaliśmy do Warszawy nie tylko paczki i listy, ale mailowo, bo dziś taki środek komunikacji jest najlepszy, nasze pomysły, nasze działania. Część uwzględniono, ale jeszcze musimy o pozostałe, jak to zwykle bywa, walczyć.

Gość Pulsu Regionu w RDN mówił również o uwagach, które ma do Krajowego Planu Odbudowy.

– Chcielibyśmy wspierać nasze lokalne, regionalne lotnisko, brakuje nam też takich jasnych wskazań na inwestycje drogowe. Wskazane są tylko drogi krajowe, ale uważamy, że drogi wojewódzkie w dalszym ciągu potrzebują interwencji. Przypomnę, czeka jeszcze wiele obwodnic, wiele dróg, które by czyniły komunikację po drogach województwa podkarpackiego bezpieczniejszą i szybszą, a także mniej emisyjną jeżeli chodzi o spaliny. Ponadto polityka zielona, którą musi być naznaczona nowa perspektywa, się nie realizuje.

Jak dodaje podkarpacki marszałek, potrzebne są także środki na wsparcie dla przedsiębiorców.

Więcej na temat konsultacji, wysłuchań i sama treść projektu KPO na stronie: kpo.gov.pl.

Posłuchaj:
Władysław Ortyl
Cała rozmowa
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN