Ruszyła zbiórka pieniędzy na symboliczny pomnik nagrobny wynalazcy z Odporyszowa

30.09.2019

Mowa o Janie Wnęku, który uznawany jest za pierwszego w historii ludzkości lotnika. Inicjatywę budowy monumentu, z okazji 150. rocznicy jego śmierci podjęła Fundacja DEMOS.

Jej szef, założyciel Stowarzyszenia Siemacha oraz pasjonat postaci Jana Wnęka, ks. Andrzej Augustyński jest przekonany, że świat odkrywa na nowo Ikara z Odporyszowa. Jego zdaniem niezwykła, lecz wciąż mało znana postać, mocno na to zasługuje.

W zbiórce pieniędzy chodzi o budowanie świadomości, że w najbliższym otoczeniu Tarnowa żył i tworzył genialny człowiek – dodaje.

– Ten pomnik jest już zapłacony. To epitafium, symboliczne miejsce pamięci Jana Wnęka w Odporyszowie. Miejsce tymczasowe, bo gdy potwierdzimy odkryty niedawno na cmentarzu parafialnym grób, w którym prawdopodobnie spoczywa, jego szczątki przeniesiemy do miejsca, które niedawno stworzyliśmy. Nie jest to więc desperacka zbiórka pieniędzy, to raczej budowanie szerokiej świadomości o tym niezwykłym człowieku. 

Całkowity koszt pomnika to ponad 32,5 tysiąca złotych.

A tymczasem studio.pl i radio RDN współtworzą film dokumentalny o Janie Wnęku z Odporyszowa. Powstają ostatnie zdjęcia. Premiera jesienią.

Ekipa filmowa mocno przyczyniła się m.in. do ekshumacji naukowej prawdopodobnego miejsca pochówku Ikara znad Dunajca. By to potwierdzić potrzebne są jeszcze badania genetyczne. Dotychczas miejsce pochówku było nieznane.

Przypomnijmy, Jan Wnęk w 1866 roku, używając drewna, płótna i rzemieni zbudował lotnię wzorowaną na skrzydłach ptaka. Przytwierdzony do tej konstrukcji, wykonywał skoki ze szczytu dzwonnicy kościelnej.

Działo się to wszystko 25 lat przed Otto Lilienthalem, uznanym za pierwszego lotnika w historii świata.

Posłuchaj:
ks. Andrzej Augustyński
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marcin Kiwior
play
Słowo za słowo(NS) - Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN