Ruszyło Centrum Edukacji Prozdrowotnej w Zakopanem [ZDJĘCIA]

30.04.2021

Niszczejący budynek przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Zakopanem znów będzie służył ludziom. Powstało tu Centrum Edukacji Prozdrowotnej, które ma służyć seniorom i nie tylko.

Centrum Edukacji Prozdrowotnej znajduje się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem w ładnym, odnowionym drewnianym budynku. Kiedyś mieszkał w nim między innymi patron szpitala i były dyrektor placówki, dr Jasiński. Później przez kilkadziesiąt lat lokatorami byli inni pracownicy szpitala.

Od 2008 roku niszczejący dom nie był już używany, a 10 lat później rozpoczął się jego gruntowny remont. Dziś (30.04) zabytkowy budynek został oficjalnie otwarty, z udziałem marszałka województwa małopolskiego.

To miejsce ma służyć pacjentom z subregionu tatrzańskiego – mówi Krystyna Walendowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem. – Tutaj będą się odbywać zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej, zajęcia dietetyczne oraz zajęcia z psychologiem. Jest też miejsce na ćwiczenia, aktywność fizyczną.

Specjaliści prowadzący zajęcia w tym miejscu, będą też mieli możliwość przenocowania.

Osoby, które skorzystają z tego miejsca, zdobędą cenną wiedzę – mówi Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego. – Dowiedzą się, jak należy higienicznie żyć, odżywiać się i korzystać z ruchu, by zachować jak najlepsze zdrowie i kondycję fizyczną. Cieszę się, że to centrum w dużej mierze będzie służyło seniorom – dodaje.

Pierwszy projekt realizowany w tym miejscu ma dotyczyć odchudzania. – Nabór będzie w ostatnim tygodniu maja, a od czerwca program ruszy pełną parą. Planujemy objąć opieką 90 osób zmagające się z otyłością – wyjaśnia dyrektor Walendowicz. W tym przypadku nie będą to tylko seniorzy.

Z centrum będą korzystać też osoby znajdujące się w szpitalu rehabilitacyjnym. Przyjdą tu między innymi na praktyczne zajęcia z dietetyki.

Centrum Edukacji Prozdrowotnej w Zakopanem kosztowało prawie 1,7 miliona złotych. 750 tysięcy złotych przyznał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, 400 tysięcy dołożył PFRON, a 535 tysięcy to wkład własny zakopiańskiego szpitala rehabilitacyjnego. Jako że jest to placówka publiczna, zajęcia w centrum mają być bezpłatne.

Posłuchaj:
Krystyna Walendowicz
Witold Kozłowski
Krzysztof Niedzielan
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN