Ruszyło przyjmowanie wniosków o zwolnienie z opłacania składek i dodatkowe postojowe

31.12.2020

To wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kierowane do branż wymienionych w najnowszej tarczy antykryzysowej 6.0.

Ponad 40 branż według kodów PKD uzyska prawo do zwolnienia ze składek za listopad – powiedziała RDN Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS
w województwie małopolskim. – Chodzi tutaj o takie branże jak handel, gastronomia, pozaszkolne formy edukacji a także o branżę rozrywkową, kulturalną, sportową, poprawy zdrowia jak np. fizjoterapeutów. Jednym z warunków skorzystania z tej pomocy jest spadek przychodów o co najmniej 40% w listopadzie w porównaniu do listopada ubiegłego roku.

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 30 grudnia do końca stycznia. Jednak do 31 grudnia mają czas na dostarczenie dokumentów rozliczeniowych za listopad.

Tarcza 6.0 zwalnia też dodatkowe branże ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień.

Od 30 grudnia do 15 stycznia wnioski w tej sprawie będą mogły składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Według nowych przepisów przedsiębiorcy mogą także skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego – informuje Anna Szaniawska. – Warunkiem wypłaty jest spadek przychódów w październiku lub listopadzie o co najmniej 40% w stosunku do sytuacji w ubiegłym roku w analogicznym miesiącu. Jest jeszcze jeden warunek, przedsiębiorcy którzy będą chcieli skorzystać z tego dodatkowego świadczenia postojowego musieli już wcześniej przynajmniej raz otrzymać świadczenie postojowe i będzie ono przysługiwało w takiej samej wysokości jak wcześniej to świadczenie przyznane.

Prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dostaną również osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.

Więcej informacji na stronie internetowej www.zus.pl

Posłuchaj:
Anna Szaniawska
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Norbert Kaczmarczyk
play
Słowo za Słowo (M) - prof. Kazimierz Wiatr
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN