Ruszyły zapisy na szczepienia. Wśród nauczycieli dużo wątpliwości

08.02.2021

Nauczyciele mają dużo wątpliwości co do preparatu, którym mają być szczepieni.

Jak mówią dyrektorzy kilku tarnowskich szkół, z którymi rozmawialiśmy, dużo więcej nauczycieli zgłosiłoby się do szczepień, gdyby podano im szczepionki bardziej skuteczne – mRNA Pfizera czy Moderny.

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele, którzy pracują stacjonarnie w szkole, przedszkolu czy żłobku. W kolejnym etapie będą dołączać nauczyciele starszych klas.

Jak przyznaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Leszek Marek, w której na szczepienia zapisało się około 30 nauczycieli na 54, gdyby była informacja, że szczepienia nauczycieli będą preparatem Moderny bądź Pfizera, 100 procent nauczycieli byłoby chętnych do zaszczepienia się.

– Informacja medialna jest taka, że skuteczność szczepionki AstraZeneca sięga ok. 60 procent, a Moderny i Pfizera ponad 90 procent, więc jest to znaczna różnica. Każdy chciałby dążyć do czegoś lepszego. Tym bardziej, że informacja jest taka, że np. Szwajcaria nie dopuściła Astry do swojego systemu służby zdrowia. Bardzo duża grupa nauczycieli jest do 60.roku życia, ale nie są to osoby wspaniałego zdrowia.

Jak mówi wiceprezes ZNP w Tarnowie, Iwona Oleksy, nauczyciele po 50. roku życia często wstrzymują się na razie od szczepień proponowanym im preparatem.

– Z jednej strony dlatego, że jest to preparat mniej skuteczny, a z drugiej dlatego że mają też swoje choroby i w związku z tym chcieliby się zaszczepić już szczepionką bardzo skuteczną. Nie rozumiemy, dlaczego doszło do takiej sytuacji, że akurat szczepionka, wokół której jest tyle kontrowersji i niepewności, jest proponowana nauczycielom. Zdajemy sobie przecież wszyscy sprawę, że nauczyciele są bardzo narażeni na zakażenia wynikające z kontaktów z dziećmi, więc trochę nas to niepokoi.

Szczepionka wektorowa AstraZeneca przeciw COVID-19 będzie na razie podawana w Polsce tylko osobom do 60. roku życia. Skuteczność szczepionki oceniana jest na poziomie ok. 60% w ochronie przed zachorowaniem na COVID-19.

Nauczyciele, którzy chcą się zaszczepić, powinni zgłosić się do dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej, w której są zatrudnieni.

Dyrektor ma czas na wypełnienie formularza zgłoszeniowego do 10 lutego.

Szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego.

Posłuchaj:
Leszek Marek
Iwona Oleksy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN