Ruszyły zimowe kontrole miejsc, w których – mimo mrozów – koczują bezdomni

04.12.2020

W tym roku będzie ich mniej, ponieważ – zgodnie z rozporządzeniem wojewody małopolskiego – Straż Miejska zajmuje się głownie zadaniami związanymi z Covid- 19.

Osoby bezdomne, które co roku zimą zajmują pustostany na obrzeżach miasta czy altany na ogródkach działkowych, mimo niskich temperatur koczują też przy wiatach sklepowych w centrum miasta.

Jednym z popularnych miejsc jest ul. Krakowska 16, przy witrynie na schodach.

Jak mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Tarnowie, Zofia Hebda, bezdomni czasem sami proszą, żeby ich przenieść w ciepłe miejsce.

– Pustostany, które mamy obecnie zlokalizowane, są trochę na obrzeżach – w Klikowej, Mościcach czy w rejonie Parku Sanguszków. W centrum jest ich mniej. Takim miejscem, gdzie często spotykamy bezdomnych zwłaszcza zimą, jest teren przy D.H. Świt przy kratce ciepłowniczej, gdzie jest trochę cieplej i często tam koczują . Bardzo często te osoby odwozimy do PONON-u. Czasami też się zdarza tak, że te osoby w takim zimnym okresie dzwonią do dyżurnego i proszą, żeby im pomóc i przewieźć ich do Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi.

Po kilka interwencji dziennie strażnicy miejscy maja też do osób, które spędzają noce na klatkach schodowych.

Posłuchaj:
Zofia Hebda
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN