Na rynku rozpalą piece, żeby pokazać jak powinno się palić

29.11.2019

Jeśli nie stać Cię na wymianę pieca, możesz w tani sposób zadbać o środowisko. Jak twierdzą eksperci, kluczowe jest to w jaki sposób palimy w piecu. Jeśli metoda będzie odpowiednia, nad Waszym kominem nie będą unosić się kłęby czarnego dymu. Jak w skrócie palić poprawnie? wyjaśnia Krzysztof Woźniak, założyciel grupy Zdrowego Oddychania.

To zależy od budowy pieca. Ja powiem to na przykładzie pieca górnego spalania, czyli takiego, który w pierwszej komorze ma wylot spalin nad paliwem. Czyli jak wrzucimy, np . węgiel to u góry jest dziura, którą wychodzą spaliny. Po tym rozpoznaje się taki piec górnego spalania. Jeśli tego nie wiecie, to taką wiedzę powinien mieć kominiarz lub Straż Miejska – wyjaśnia Krzysztof Woźniak, założyciel grupy Zdrowego Oddychania, organizacji, która zajmuje się zdrowym trybem życia.

W takiej sytuacji najpierw trzeba włożyć do pieca najcięższe surowce czyli węgiel, a na wierzch drewno i rozpalić u góry a nie u dołu.

W Nowym Sączu jest około 4 tysięcy budynków, które ogrzewane są węglem lub innym paliwem stałym.

Z tego powodu na płycie rynku ma więc odbyć się pokaz tego jak palić w piecu, aby nie generować tak wielu szkodliwych substancji. Pokaz odbędzie się w niedziele o 13.15.

Posłuchaj:
Krzysztof Woźniak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Tabasz
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN