Rządowe pieniądze przyznane. Jakich inwestycji możemy się spodziewać?

22.12.2020

Samorządowcy z regionu tarnowskiego, dąbrowskiego, bocheńskiego i brzeskiego otrzymali środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Symboliczne czeki przekazał w Tarnowie nowo mianowany wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Rządowe środki zostaną przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej, ale także na remonty szkół, szpitali, czy innych budynków użyteczności publicznej. Jest to także pomoc dla lokalnych przedsiębiorców i firm.

To jest potężne wsparcie finansowe samorządów, których też dotknął ubytek podatkowy, ale też są to pieniądze na drobne, mniejsze inwestycje, które mogą realizować przedsiębiorcy lokalni. To jest też wsparcie dla przedsiębiorców, którzy będą mogli realizować te przedsięwzięcia inwestycyjne, które realizują samorządy gminne czy powiatowe – mówi poseł Wiesław Krajewski.

W regionie tarnowskim największe wsparcie w wysokości 8 milionów złotych otrzymała gmina Zakliczyn. Te pieniądze zostaną przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego w Lusławicach.

Jest to realizacja zapowiadanego programu mieszkanie plus, po to właśnie nasi młodzi mieszkańcy zostawali w gminie Zakliczyn, nie wyjeżdżali do większych ośrodków miejskich, lub za granicę w poszukiwaniu pracy i lokum. Bardzo nam zależy aby jak najszybciej wybudować i zrealizować to zadanie. Przetarg już został ogłoszony. Mam nadzieję, że na przełomie stycznia i lutego wybierzemy firmę i w pierwszym kwartale 2021 roku rozpoczniemy budowę, tak żeby w perspektywie 18-20 miesięcy oddać ten budynek do użytku – mówi burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Pieniądze otrzymał też Powiat Tarnowski. Cztery miliony złotych zostanie przeznaczone na przebudowę budynku przy ul. Ostrogskich, gdzie ma powstać siedziba wydziału Transportu i Komunikacji Starostwa Powiatowego.

To będzie budynek na miarę XXI wieku – zapewnia starosta tarnowski Roman Łucarz. – Na pewno będą biletomaty, gdzie będzie można spokojnie na godzinę konkretną numer sobie pobrać i przyjść i nie czekać niepotrzebnie w kolejce, tak jak to dotychczas było. Będą takie boksy wydzielone, gdzie każdy z petentów będzie mógł samodzielnie usiąść i z pracownikiem porozmawiać, ale również pracownik będzie odizolowany od pozostałej części obsługiwanych klientów. Także komfort pracy z jednej strony się poprawi, ale też i obsługa klienta.

Taką samą kwotę jak Powiat Tarnowski otrzymał samorząd powiatu brzeskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont szpitala.

– Z tego programu Inwestycji Lokalnych też będzie zakupiony nowoczesny tomograf, oraz zostaną przeprowadzone prace modernizacyjne w szpitalu, takie które pozwolą lepiej funkcjonować w czasach pandemii – mówi starosta brzeski Andrzej Potępa.

W regionie bocheńskim największe środki zostały przeznaczone na budowę zakładu opiekuńczo-leczniczego wraz z hospicjum przy ulicy Karoliny w Bochni.

Czas na wykonanie zadań z Funduszu Inwestycji Lokalnych mija z końcem 2022 roku.

Posłuchaj:
Wiesław Krajewski
Dawid Chrobak
Roman Łucarz
Andrzej Potępa
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN