Rządowe pieniądze rozdane. Sprawdzamy na co zostaną wydane

26.04.2021

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiły do samorządów.

Włodarze chcą je przeznaczyć na budowę infrastruktury drogowej, a także działania kulturalne, turystyczne, czy poprawę bezpieczeństwa.

Jak zaznacza wicewojewoda Ryszard Pagacz, środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mają wspierać inicjatywy proobywatelskie, ale też pomóc lokalnym firmom, które będą odpowiedzialne za ich wykonanie.

– Łącznie dla okręgu tarnowskiego będzie to ponad trzydzieści milionów. To jest różnego rodzaju wsparcie, są to i drogi, budowa szkół, przedszkoli, remizy strażackiej, zakupy wozów, docieplenia budynków, ale także i zakupy sprzętu medycznego.

Gmina Tarnów z ostatniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała milion złotych. Jak mówi wójt Grzegorz Kozioł, pieniądze trafią na renowację centrum Woli Rzędzińskiej, gdzie powstanie między innymi tężnia solankowa.

– Tężnia solankowa będzie takim elementem, który będzie służył rehabilitacji mieszkańców w sytuacji pocovidowej i będzie również takim elementem, który będzie wzbogacał nasze centra. Chcemy wychodzić z tej cegły, a iść w kierunku zieleni, ogrodów sensorycznych.

Wójt gminy Wietrzychowice Tomasz Banek chce powiększyć Urząd Gminy. Jak mówi, ma to służyć rozwojowi lokalnej społeczności.

– Powstanie tam infrastruktura dedykowana dla instytucji, które działają non-profit, czyli dla straży pożarnych, kół gospodyń, stowarzyszeń i fundacji to będzie wspólny dom. Każda z tych instytucji mają swoje siedziby, ale ważne żeby miały jedno takie miejsce, które będzie ich łączyło, gdzie będą mogli realizować wspólne projekty.

Rozdysponowano też rządowe pieniądze na rozwój infrastruktury drogowej. Pół miliona złotych z tego funduszu otrzymała gmina Pleśna.

– Pozwoli nam to dokończyć taką strategiczną dla nas drogę w Szczepanowicach. W tamtym roku był pierwszy etap, teraz czekają nas kolejne prace z przebudową obiektu mostowego, co pozwoli też w przyszłości rozszerzyć komunikacji na dalszą część tej miejscowości – mówi wójt Józef Knapik.

Zadania ze środków rządowych gminy przewidują zrealizować do końca 2022 roku.

Posłuchaj:
Ryszard Pagacz
Grzegorz Kozioł
Tomasz Banek
Józef Knapik
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN