Rządowe promesy w ramach programu ‘Cyfrowa Gmina” są już w rękach samorządów z regionu tarnowskiego

18.10.2021

Największa kwota – 800 tys. zł trafiła do gminy Tarnów. Najmniejsza – 117 tys. zł do Wietrzychowic.

Pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, szkolenia i różne usługi informatyczne.

– Dzięki cyfrowym rozwiązaniom, większość urzędowych spraw będzie można załatwić bez wychodzenia z domu – mówi sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński.

– Ta cyfryzacja ma służyć udostępnieniu usług dla obywatela właśnie bez konieczności przychodzenia do urzędu. Wiemy, że w czasie pandemii wiele osób miało pewne obawy, te obawy mieli też pracownicy urzędów. Kiedy mamy wszystko cyfrowo, można to załatwić siedząc w domu na kanapie, tego problemu nie ma, a jest to bardzo duża wygoda. Wiemy, że Polacy bardzo lubią cyfrowe rozwiązania i chcemy dać samorządowcom narzędzia do tego, żeby te rozwiązania wprowadzali.

– Promesy były przyznane ponad podziałami politycznymi – podkreśla starosta tarnowski Roman Łucarz.

– W całej Polsce nie ma żadnej gminy pominiętej, nie ma podziału na te gminy, które sprzyjają rządowi, czy te, którymi rządzą włodarze z innych ugrupowań partyjnych lub niepartyjni. To jest dogonienie tego, co spowodowała pandemia. Pandemia nauczyła nas jednego, że trzeba szukać alternatywnych źródeł obsługi klientów w naszych urzędach. Myślę, że to było głównym motorem napędowym do tego, aby takie twórcze pomysły się zrodziły w głowach rządzących. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł.

Ponad 200 tys. złotych trafi do gminy Borzęcin.

Wójt Janusz Kwaśniak ma już pomysł na wykorzystanie pieniędzy.

– To jest kwota powyżej 200 tys. złotych, zamierzamy ją wykorzystać na zakup niezbędnego sprzętu, czyli komputerów, serwera, drukarek, oprogramowania dla urzędu gminy i dla jednostek, również dla instytucji kultury, jak też Domu Pomocy Społecznej w Borzęcinie.

Symboliczne promesy wręczono w tarnowskiej Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Program ‘Cyfrowa Gmina’ jest projektem ogólnopolskim. W skali kraju rząd przeznacza na ten cel miliard złotych. Minimalna dotacja może wynosić 100 tys. złotych, maksymalna 2 mln złotych.

Posłuchaj:
Janusz Cieszyński
Roman Łucarz
Janusz Kwaśniak
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN