Senator Stanisław Kogut brał łapówki? – możliwe uchylenie immunitetu i areszt [AKTUALIZACJA]

19.12.2017

Senator Stanisław Kogut został zawieszony w prawach członka PiS. Taką informację do wiadomości publicznej podaje rzecznik PiS Beata Mazurek. Ma to związek z zatrzymaniem przez CBA 5 osób z Małopolski m.in. syna senatora Grzegorza K.

Prokuratura Krajowa zwróciła się do marszałka Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora PiS Stanisława Koguta. To oznaczałoby uchylenie immunitetu polityka. Senatorowi z Sądecczyzny prokuratura chce postawić trzy zarzuty przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Z oświadczenia Prokuratury Krajowej wynika, że prawdopodobnie polityk wywierał wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego. Miało to dotyczyć wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie. Senator w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku najprawdopodobniej pośredniczył w załatwianiu tej sprawy administracyjnej.

Drugi zarzut dotyczy przyjęcia przez senatora co najmniej 170 tysięcy złotych łapówki. Pieniądze miały do niego trafić w zamian za wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A.

Kolejną łapówkę o wartości co najmniej 24 tysięcy złotych miał otrzymać za pomoc skazanemu. Po raz kolejny powołując się na swoje wpływy, tym razem w Areszcie Śledczym w Krakowie mógł pośredniczyć w zamianie sposobu odbywania kary na lżejszy system półotwarty.

Prokuratura chce też zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora.

Sprawa związana jest z aresztowaniami z akcją Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA zatrzymało 5 osób. Wśród zatrzymanych są prezes i członek zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe, duży inwestor na rynku nieruchomości, biznesmen z branży budowlanej oraz wiceprezes zarządu małopolskiej fundacji. Jednym z zatrzymanych jest też Grzegorz K., syn senatora Stanisława Koguta. – Ja synowi ufam i naprawdę nie komentuje tych decyzji – tłumaczył jeszcze przed wnioskiem prokuratury Stanisław Kogut.

Senator Stanisław Kogut deklarował też, że jeśli będzie taka potrzeba sam zrezygnuje z immunitetu, żeby mogły być mu postawione zarzuty.

Agenci CBA przeszukali ponad 30 miejsc w kraju. Między innymi dom i biura senatora Koguta. Krakowska delegatura CBA od ponad roku gromadziła materiały. Wynika z nich, że w okresie od listopada 2015 roku do grudnia 2016, wszyscy podejrzani mogli pośredniczyć w załatwianiu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływać się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego. Mieli też dawać łapówki osobom pełniącym funkcje publiczne.

 

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN