Są pieniądze dla DPS-ów

03.03.2021

Wojewoda małopolski zapowiedział wsparcie dla domów pomocy społecznej w całym województwie.

Trafi do nich ponad 5 milionów złotych na zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

DPS-y w Tarnowie dostaną 219 tys. zł, placówki z powiatu tarnowskiego blisko 400 tysięcy. Powiaty bocheński i brzeski w sumie 220 tysięcy.

Jak mówi wiceprezydent Tarnowa, Dorota Krakowska, sytuacja w placówkach jest na razie stabilna. Zaszczepionych zostało ponad 70 procent pensjonariuszy.

Jak dodaje, pieniądze od wojewody pójdą głównie na zakup maseczek, środków do dezynfekcji i fartuchów ochronnych.

– W domach pomocy idzie bardzo duża ilość środków ochrony, które musimy na bieżąco zabezpieczać. Część pieniędzy, które dostaniemy, chcemy też przekazać pracownikom w formie dodatków finansowych. Jak duża to będzie kwota, to się okaże dopiero, kiedy podzielimy te pieniądze pomiędzy 4 DPS-y. Nie będzie to dużo dla każdej placówki, ale zawsze zabezpieczy i wspomoże to, że pracownicy przede wszystkim będą zabezpieczeni w środki ochronne, żeby też mogli wykonywać swoją pracę w bezpiecznych warunkach.

Powiat tarnowski dla swoich DPS-ów aplikował o 1 milion 400 tys. zł.

Dostanie znacznie mniej. Jak mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz, pieniądze trafią głównie na środki do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej dla pracowników – kombinezony i maseczki.

– Część tych pieniędzy będzie przeznaczona na dodatkowe płace, bo te osoby pracują w zwiększonym ryzyku zakażenia i chcemy to w jakiś sposób docenić. Będą to czasowe dodatki do pensji. Nie będą to duże środki, bo dostaliśmy znacznie mniej, niż wnioskowaliśmy. W tej chwili nasze DPS-y są bezpieczne, nie mamy żadnych przypadków zachorowań. Jeżeli chodzi o szczepienia, pensjonariusze są zaszczepieni na poziomie 90 procent.

W DPS- ach w Małopolsce wśród 7,7 tysiąca mieszkańców dwiema dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi zaszczepionych zostało około 5,3 tys. podopiecznych.

Jeśli chodzi o pracowników, dwie dawki otrzymała około jedna czwarta z nich.

Zakażonych koronawirusem w województwie było we wszystkich DPS-ach ponad 37% mieszkańców.

Posłuchaj:
Dorota Krakowska
Roman Łucarz
Jadwiga Koziol, fot. Twitter/Małopolski Urząd Wojewódzki
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Mróz
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Frączek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN