Są środki na rewitalizację Pałacu Dąmbskich. Remont ruszy jeszcze w tym roku

06.04.2021

W ramach kolejnej transzy Rządowych Funduszy Inwestycji Lokalnych gmina Wojnicz pozyskała na ten cel 1 milion złotych. Dodatkowo Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał 70 tys. złotych na przygotowanie projektu rewitalizacji kompleksu pałacowo-parkowego w Wojniczu.

Projekt ma być gotowy do sierpnia tego roku.

Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, nie przewidujemy opóźnień, choć różnie może być, bo potrzebne są uzgodnienia, między innymi z konserwatorem zabytków czy innymi instytucjami. Mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie bezboleśnie, i że pierwsza część projektu na remont Pałacu Dąmbskich będzie gotowa do 31 sierpnia – mówi Tadeusz Bąk, burmistrz Wojnicza.

Cały projekt ma kosztować około 230 tys. złotych. Pozostałą część kosztów pokryje gmina Wojnicz.

Jak dodaje Tadeusz Bąk, środki rządowe zostaną przeznaczone na wymianę pokrycia dachowego Pałacu Dąmbskich. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Koszt rewitalizacji pałacu, parku i przylegającej willi, która ma być siedzibą biblioteki publicznej szacowany jest wstępnie na 15-20 mln złotych.

Czas realizacji całego zadania jest uzależniony od tego, czy uda się pozyskać odpowiednie dofinansowania. Gmina chciałaby jednak zakończyć tę inwestycję w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Samorząd Wojnicza jest właścicielem Pałacu Dąmbskich od dziesięciu lat. Wcześniej, przed drugą wojną światową była tam szkoła, a także internat i przedszkole. Od lat 90′ budynek stoi pusty i niszczeje. Wybudowany w 1876 zespół pałacowo-parkowy w Wojniczu ma w przyszłości służyć jako miejsce imprez kulturalnych i edukacyjnych dla mieszkańców.

Dodajmy, że w ramach rozstrzygniętego konkursu “Ochrona zabytków Małopolski 2021” dofinansowanie otrzymało również 28 zabytków należących do parafii i diecezji tarnowskiej, w tym między innymi klasztor bernardynów w Tarnowie, klasztor klarysek w Starym Sączu i Dom Mikołajowski przy tarnowskiej katedrze.

Dotacja może być przeznaczona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków.

Posłuchaj:
Tadeusz Bąk
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN