Sądeccy nauczyciele też będą strajkować?

20.03.2019

Sądeccy nauczyciele najprawdopodobniej dołączą do planowanego ogólnopolskiego strajku. Protesty mają rozpocząć się 8 kwietnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadza referendum w szkołach. Od jego wyników zależeć będzie, czy sądeczanie też będą strajkować.

Nauczyciele chcą podwyżki w wysokości tysiąca złotych, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. Strajk w Nowym Sączu jest prawdopodobny, wynika ze słów Ireny Żak, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Spływają do nas protokoły referendalne z 30 placówek. Większość opowiada się za strajkiem. Uczniowie nie są naszą kartą przetargową, ale chcemy dać władzom ostrzeżenie. Nauczyciele powinni być rzetelnie wynagradzani.

Strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia i potrwać do odwołania. Mieszkańcy Nowego Sącza mają mieszane odczucia w kontekście protestu. Pojawiły się głosy za, ale też przeciw.

Czy zatem obawy uczniów o to, jak będą przebiegać egzaminy gimnazjalne, które mają rozpocząć się tuż po rozpoczęciu strajku, są uzasadnione? – Trudno mi powiedzieć, jak to będzie w praktyce wyglądało.  8 kwietnia ma rozpocząć się strajk, a 10 kwietnia są już egzaminy. Jest to bardzo na styku. Chcielibyśmy uniknąć takiego zderzenia, ale to zależy od władz centralnych – zrozumienia i podjęcia jakiejś decyzji – mówi Irena Żak, prezes nowosądeckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

A jak sprawę możliwego strajku komentuje Urząd Miasta Nowego Sącza? – Fatalny moment na rozpoczęcie strajku. Za chwilę są egzaminy i liczę na rozsądek osób, których problem dotyczy – podkreśliła Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania w sądeckim ratuszu. Do tematu strajku nauczycieli będziemy wracać na naszej antenie.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN