Sądeccy pszczelarze doczekali się sztandaru [ZDJĘCIA]

13.05.2018

Koło Pszczelarzy w Nowym Sączu zaprezentowało swój wyczekiwany od lat sztandar. Został on poświęcony podczas Mszy świętej plenerowej w Nawojowej. Powstał dzięki wsparciu sponsorów.

Nowosądeckie koło istnieje już od ponad 100 lat, ale dopiero teraz doczekało się sztandaru. – Wiemy na pewno, że nasze koło powstało jeszcze przed I wojną światową. Pszczelarze pragnęli sztandaru, ale dopiero teraz udało się go wykonać. Niezbędna była pomoc sponsorów, dzięki której powstał piękny sztandar. Wyhaftowała go pani z Bobowej – tłumaczy Zbigniew Gawryś, prezes Koła Pszczelarzy w Nowym Sączu.

Na jednej stronie przedstawia świętego Ambrożego, a na drugiej pszczołę i herb Nowego Sącza – uzupełnił Adam Szołdra z Koła Pszczelarzy w Nowym Sączu, pszczelarz z Woli Kurowskiej i główny inicjator powstania sztandaru.

Mszę świętą w intencji pszczół i pszczelarzy odprawił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Stanisław Salaterski. Okazuje się, że temat jest mu dość bliski. – Moi rodzice mieli też kiedyś pasiekę. Tak kiedyś funkcjonowały gospodarstwa w Polsce – żeby przeżyć, trzeba było mieć wszystkiego po trochu. Czasy się zmieniły, ale sympatia do tych owadów i osób, które się nimi zajmują pozostała – wyjaśnił.

Biskup Salaterski podkreślił, że ludzie mogą brać przykład z pszczół. – Możemy się od nich wiele uczyć. Wspominałem w kazaniu, że pszczoły uczą nas mierzenia wysoko, pracowitości i troski o wspólnoty. Są to postawy pożądane w społeczeństwie i wpisują się w nasze dążenie do nieba.

Uroczystości były okazją do zapytania pszczelarzy o kondycję ich profesji. –  U mnie jest bardzo dobrze, choć było nieco za sucho. Rok temu było dużo gorzej – podkreślił Adam Szołdra.

Koło Pszczelarskie w Nowym Sączu liczy 125 członków. Jest jednym z 30 kół wchodzących w skład Karpackiego Związku Pszczelarzy, zrzeszającego 1507 pszczelarzy.

 

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN