Sądecka opozycja chce walczyć… ze smogiem

04.04.2018

W Nowym Sączu – na wzór całego województwa małopolskiego – powinna obowiązywać uchwała antysmogowa – twierdzą sądeccy działacze Platformy Obywatelskiej, Komitetu Obrony Demokracji i Nowoczesnej. Ich zdaniem władze miasta robią za mało w kwestii poprawy jakości powietrza.

Już teraz zbierają podpisy pod petycją anty-smogową, która ma trafić do prezydenta miasta.

Mimo, że do wyborów samorządowych pozostało jeszcze trochę czasu, sądecka zjednoczona opozycja coraz bardziej się uaktywnia. Zaczęło się od deklaracji wystawienia wspólnego kandydata na prezydenta miasta Nowego Sącza.

Teraz przyszedł czas na wspólną walkę ze smogiem. Mimo, że Nowy Sącz ma problem z zanieczyszczeniem powietrza już od kilku lat, to działacze opozycji postanowili zacząć działać właśnie teraz – przed zbliżającymi się wyborami. Rozpoczęli już zbieranie podpisów pod petycją antysmogową, która ma trafić do prezydenta Ryszarda Nowaka. Kolejnym krokiem ma być wniosek o wprowadzenie w mieście uchwały antysmogowej.

– Chodzi nam o to aby, wprowadzić w mieście zakaz palenia paliwami stałymi i węglem – tłumaczy Edward Ucherski, z sądeckiego KOD-u. – Przede wszystkim trzeba określić program pomocy dla mieszkańców, bo nie każdego stać na wymianę pieca – dodaje.

Do tej pory zjednoczonej opozycji udało się zebrać około 300 podpisów pod petycją antysmogową. W najbliższym czasie w mieście zostanie przeprowadzona akcja, która ma zachęcić mieszkańców do poparcia inicjatywy.

Uchwała antysmogowa obowiązuje już dla całego województwa małopolskiego. Jednak to od poszczególnych samorządów zależy, czy będą się do niej stosować. Określa ona między innymi rodzaj paliwa i kotłów jakich można używać.

Ma to na celu zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Nowe przepisy miałby również zakazywać palenia niektórymi paliwami. Chodzi tu między innymi o złej jakości węgiel i muły.

– Prosiłem już prezydenta, by utworzyć specjalny certyfikat dla sprzedawców opału. Chodzi o to, żeby do Nowego Sącza nie trafiał węgiel złej jakości – wyjaśnia Józef Hojnor, radny Platformy Obywatelskiej.

Jednak do tej pory nie wprowadzono takiego zakazu. W mieście działają natomiast programy, które mają zachęcić mieszkańców do wymiany kotłów na bardziej ekologiczne.

Tylko od 2014 roku w mieście wymieniono ponad 1000 kotłów, które nie spełniały norm emisji spalin. Było to możliwe dzięki programowi KAWKA.

Mieszkańcy w dalszym ciągu mogą korzystać z dofinansowania na wymianę kotła. Aby otrzymać zwrot kosztów za wymianę pieca, trzeba podpisać z miastem specjalną umowę. Skorzystać mogą wszyscy mieszkańcy Nowego Sącza. Dodatkowo Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta refunduje również przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz gazowej.

Mimo, że w mieście funkcjonują programy wymiany pieców, to Przemysław Gawłowski, radny Prawa i Sprawiedliwości uważa, że można pochylić się nad propozycjami opozycji.

– Zawsze podpisuję się obiema rękami pod takimi projektami, jednak chciałbym poznać jego szczegóły. Nie wyobrażam sobie, żeby po wprowadzeniu takiej uchwały obowiązywał całkowity zakaz palenia w piecach węglowych – podkreśla radny.

Swoje uwagi i poprawki do uchwały antysmogowej mogą zgłaszać również sami mieszkańcy. – Wszyscy obywatele miasta powinni w świadomy sposób doprowadzić do tego, że będziemy żyć w czystym i zdrowym mieście – przekonuje Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Nowym Sączu i całym regionie jest bardzo poważny. Jednak może się okazać, że kampania wyborcza i polityczne przepychanki przysłużą się polepszeniu stanu powietrza nad miastem.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN