Sądeckie gminy już gotowe na podatkowe zwolnienia dla przedsiębiorców

18.01.2021

Przedsiębiorcy z regionu sądeckiego chętnie skorzystają z rządowej pomocy. W ramach wsparcia gmin górskich samorządy otrzymały pieniądze pozwalające m.in. zwolnić przedsiębiorców z podatków.

W Ochotnicy Dolnej ma powstać gminny pakiet pomocy dla właścicieli lokalnych przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy chcą skorzystać z aktualnej pomocy. Tu jednak pojawiają się problemy.

– Z punktu widzenia naszej gminy, czy przedsiębiorców jednak w naszej gminie, możliwości pomocy dla nich w ramach tego pakietu są mocno ograniczone. Ze względu na to, że PKD ujęte w tym dokumencie dotyczą praktycznie tylko usług hotelarskich, a tych podmiotów na terenie gminy mamy bardzo mało. Też jeszcze nie udało nam się do końca ustalić z prawnikami, czy ten pakiet obejmuje również gastronomię – mówił wójt Tadeusz Królczyk.

Co ciekawe gmina chce też skorzystać z pomocy dla transportu. Tu kolejny problem – w zapisie mowa jest o transporcie kolejowym. Cały czas trwają jednak ustalania, czy ten zapis może też być zastosowany wobec, na przykład prywatnych przewoźników, którzy też ucierpieli z powodu braku turystów.

Na wnioski od przedsiębiorców czeka już Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem. Przedsiębiorcy będą jednak czekać na decyzję do lutego.

– Jeżeli blisko 10 tys. zł jest podatek to musi być uchwała Rady gminy na takie umorzenie. Na najbliższej sesji rady, czyli na początku lutego, chcemy podjąć uchwałę, która pozwoli mi na umorzenie tych podatków.

Pierwsze wnioski ma już na swoim biurku burmistrz Muszyny Jan Golba.

– Jeżeli chodzi o działalność leczniczą, to tutaj wniosków nie ma, bo wiadomo że w tym przypadku mają oni kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli chodzi o działalność turystyczną to tych wniosków jest kilkanaście, a jeżeli chodzi o działalność handlową, tych jest kilkadziesiąt.

Większość włodarzy gmin przyznaje po pierwszej analizie rozporządzenia, że najwięcej na obecnej nowej tarczy i pomocy dla gmin górskich mogą skorzystać samorządy, jeśli chodzi zaś o małe firmy powstaje kłopot.

Większość z nich utrzymuje się bowiem z ruchu turystycznego, jak chociażby sprzedawcy obuwia regionalnego w Ochotnicy. Jednak tego typu działalność ciężko jest znaleźć w najnowszym pakiecie pomocowym.

Posłuchaj:
Tadeusz Królczyk
Józef Tobiasz
Jan Golba
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN