Sądeckie MPK z ponad milionową stratą. Powodem zamknięcie mostu heleńskiego?

09.01.2019

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu traci na budowie mostu heleńskiego. Nowy zarząd spółki przedstawił zestawienie sytuacji finansowej MPK po 2018 roku. Oprócz strat finansowych, autobusy są też mniej punktualne. 

Ubiegły rok spółka zamknęła z ponad milionem złotych straty. Wcześniej planowano, że będzie to jedynie połowa tej kwoty. Krzysztof Migacz, pełniący obowiązki prezesa sądeckiego MPK, za główną przyczynę strat podaje wzrost cen paliwa (w ciągu roku aż o 11 procent w stosunku do 2017 roku). Doprowadziło to do wzrostu wydatków na paliwo o ponad 270 tysięcy złotych.

Kolejnym ciosem dla spółki było zamknięcie mostu heleńskiego i zmiana tras kursowania autobusów linii: 41, 42, 33 i 34. Doprowadziło to do spadku dochodów ze sprzedaży biletów, co kosztowało dodatkowe 87 tysięcy złotych.

W 2018 roku remontowano inne ulice w mieście, między innymi Długosza, a ciągłe utrudnienia wpłynęły też na mniejszą punktualność autobusów. Aż o 500 procent wzrosła liczba niewykonanych kursów.

MPK ma również problem z dodatkowymi autobusami. Obecny tabor liczy 76 pojazdów, których średni wiek wynosi 15 lat. Dobra wiadomość jest jednak taka, że mimo opóźnienia, jeszcze w tym roku do sądeckiego MPK trafią 24 niskopodłogowe autobusy.

Andrzej Górski odpiera zarzuty w oświadczeniu

rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Jacek Hudyma
play
Słowo za słowo (NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN